امروز : یکشنبه 28 آبان 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


434 بازدید

آیا سیاره ای مانند زمین در جهان پیدا می شود؟

دسته بندی : نجوم کد مطلب : 423

آیا سیاره ای مانند زمین در جهان پیدا می شود؟

سیاره زمین

زمین سومین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. این سیاره چگال ترین و از نظر بزرگی پنجمین سیاره از هشت سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است. همچنین در میان چهار سیارهٔ سنگی گردان به دور خورشید (تیر، ناهید، زمین و مریخ) زمین بزرگترین آن ها است.

نزدیک به ۴٫۵۴ میلیارد سال از پیدایش زمین می گذرد؛ و زندگی بر روی سطح آن در طول یک میلیارد سال پدیدار گشته است. هم اکنون زمین خانهٔ میلیون ها گونه از جانداران است که انسان یکی از آن ها است.

چگونه می توان سیاره ای مانند زمین پیدا کرد؟

تا به امروز، بیشتر سیارات فراخورشیدی شناخته شده غول های گازی مانندی مثل مشتری و نپتون هستند که بر خلاف سیاره خودمان دارای سطحی جامد نمی باشند. برای پیدا کردن سیاره ای مانند زمین باید ۴ ویژگی را در نظر داشت.

۱-هم اندازه زمین، با سطحی سنگی

تاکنون، شناسان تنها یک سیاره هم اندازه که دارای جرمی مشابه با زمین باشد پیدا کرده اند: کپلر۷۸ ب (Kepler 78 b). این سیاره که ۴۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد میزان سنگ و آهنش تقریبا مشابه با زمین است ولی تنها مشکل آن نزدیک بودن به خورشید و مذاب بودنش است! قطر این سیاره فقط بیست درصد بزرگتر از قطر زمین است. کپلر تا به حال بیش از ۱,۰۰۰ کاندید پیدا کرده است، اما هیچ کدام تا به حال به عنوان سیاره ای زمین مانند تایید نشده اند.

۲-نزدیک به یک ستاره مانند خورشید، اما نه خیلی نزدیک

به گفته گروهی از محققین دانشگاه برکلی کالیفرنیا و دانشگاه هاوایی، به دور هر ۵ ستاره مشابه خورشید احتمالا باید یک سیاره قابل سکونت وجود داشته باشد. البته پژوهشگران تأکید می کنند که به معنای آن نیست که تمامی این سیارات برای حیات جانداران مناسب هستند.

earth plant

۳-سیاره ای همراه با آب مایع

ستاره شناسان در جو برخی سیارات آب پیدا کرده اند(مانند گلیزه ۱۲۱۴ b که به خاطر دمای بالایش قابل سکونت نیست)، اما اگر سیاره ای با آب پیدا شود که دمای مناسبی هم داشته باشد،برای شناسایی ویژگی های سطح سیاره محققان باید نقشه سیاره را با تغییر رنگ اقیانوس ها و قاره ها را ضبط کنند که نیاز به یک تلسکوپ فضایی ۵ تا ۱۰ متری است.

۴-… و زندگی هوشمند

اگر موجودات فرازمینی هوشمندی وجود داشته باشند و از لیزر های مادون قرمز برای برقراری ارتباط در سراسر فضا استفاده کنند، ممکن است پروژه SETI (جستجو برای هوش فرازمینی) اولین تماس خود را با موجودات فرازمینی برقرار کند تا محل سیاره مشخص شود. تابستان امسال دانشمندان یک جستجوگر جدید با امکان آشکار سازی مادون قرمز در رصدحانه کالیفرنیا نصب خواهند کرد.

منبع : مجله اینترنتی لوپر

برچسب ها :
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 مهر 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.