امروز : شنبه 1 اردیبهشت 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


399 بازدید

برای انکه باهوش تر به نظر برسید اینطور صحبت کنید

دسته بندی : رازهای موفقیت کد مطلب : 1729

برای انکه باهوش تر به نظر برسید اینطور صحبت کنید

برای آنکه باهوش تر به نظر برسید حتما نباید یک معمای سخت را حل کنید و یا پاسخ سوالی پیچیده را بدانید ، فن بیان و برقراری ارتباط با دیگران هم میزان هوش شما را به دیگران نشان می دهد.

تا حالا دیده اید کسی بزرگ تر از دهانش حرف بزند؟ از لبخندی که گوینده موقع گفتن آن حرف بر لب دارد و برق توی چشم هایش موقع گفتن کلمات، فهمیده اید که او واقعاً از گفتن آن حرف احساس غرور می کند. (احتمالاً برای آنکه وضعیت را از آن هم بدتر کند، کلمه ای را اشتباه، نابجا و حتی غلط تلفظ می کند. چه افتضاحی!)

افراد باهوش

ازنظر مردم دنیا آدم هایی که دامنه لغات غنی تری دارند، آدم های خلاق تر و باهوش تری هستند. کسانی که دامنه لغات وسیعی دارند، سریع تر استخدام می شوند، سریع تر ترفیع می گیرند و دیگران بیشتر به حرف هایشان گوش می دهند. بنابراین برندگان بزرگ از کلمه های کامل و پرمعنا استفاده می کنند، ولی هیچ وقت هم حرف هایشان غیرطبیعی و نامناسب به نظر نمی رسد. کلمه هایی که آن ها بکار می برند کاملاً مناسب با موقعیت است. و با همان دقتی کلمه هایشان را انتخاب می کنند که بلوزشان را. آن ها واژه هایی را استفاده می کنند که باشخصیتشان و منظوری که دارند مناسب باشد.

نقش کلمات در ارتباط موثر چیست؟

خبر بی نهایت خوش آن است که تفاوت بین دامنه لغت غنی و دامنه لغت معمولی فقط 50 کلمه است. چیز زیادی لازم ندارید تا مثل یک برنده بزرگ به نظر بیایید. فقط 12 کلمه فوق العاده است که به هرکسی که از آن استفاده کند این حال هوا را می دهد که یک ذهن خلاق و مبتکر دارد.

به دست آوردن این دامنه لغت عالی، کار ساده ای است. لازم نیست خودتان را در فرهنگ های لغت غرق کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که به چند تا کلمه پوسیده و رنگ و رو رفته که مدام استفاده می کنید فکر کنید:باهوش، خوب، خوشگل و… حالا فرهنگ لغت را بردارید و آن کلمه را پیدا کنید (احتمالاً خودتان هم از اینکه همیشه از این کلمه استفاده می کنید دیگر خسته شده اید) بعد به سراغ واژه های معادل آن کلمه بگردید و آن ها را روی کاغذ بنویسید. خواهید دید که در آخر کار لیست بلندبالایی خواهید داشت.

برای مثال اگر به سراغ کلمه «باهوش» رفته اید، چندین معادل برای آن پیدا خواهید کرد. بعضی از این واژه ها پرزرق وبرق و معنادار هستند مثل زیرک، کاردان، زرنگ، ناقلا و … لیست را تا پایین بروید و هرکدام از کلمه ها را با صدای بلند بخوانید. کدام مناسب شماست؟ مثل لباس هرکدام را امتحان کنید. با کدام یک احساس راحتی می کنید؟ چند تا از کلمه هایی را که از آن ها خوشتان آمده است انتخاب کنید و آن قدر آن ها را با صدای بلند پیش خودتان تکرار کنید تا کاملاً جزئی از دامنه لغاتتان بشود. دفعه بعد که می خواهید از هوش کسی تعریف کنید، می توانید او را غرق در این عبارت های متنوع کنید:

«این کارت واقعاً از ذکاوتت بود!»

«چقدر عاقلانه!»

«ناب بود!»

یا شاید «چقدر تو زیرکی!»

و حالا … فقط مخصوص آقایان

آقایان، خانم ها ساعت های زیادی را جلوی آیینه می گذرانند (حالا انگار شما خودتان این قضیه را نمی دانید!).

آقای محترم، وقتی خانمت با تمام برای رفتن به شام از پله ها پایین می آید به او چه می گویید؟ اگر فقط بگویید «خب، حاضری بریم؟» فکر می کنید آن خانم چه حالی می شود؟ حتماً درحالی که دست او را می گیرید تعریفی از او بکنید. مثلاً «خیلی باوقار شدی» یا «ماه شدی» یا «دلربا شدی» و … آقایان، توجه کنید:"واژه ها” روی زن ها جواب می دهد.

چند پیشنهاد دیگر

فرض کنید در یک مهمانی هستید و حسابی دارد به شما خوش می گذرد. به میزبان نگویید مهمانی ات عالی است، همه این حرف را به او می زنند، به او بگویید مهمانی اش باشکوه است، خارق العاده است. یا اینکه میزبانتان را در آغوش بگیرید و به او بگویید «اوقات فوق العاده ای» یا «اوقات درخشانی» را پشت سر گذاشته اید.

دفعات اول که کلمه ای مثل «باشکوه» را به کار می برید، ممکن است چندان راحت نتوانید آن را به زبان بیاورید، ولی با کلمه «فوق العاده» مشکلی نخواهید داشت. خب، فوق العاده چندان هم با باشکوه تفاوتی ندارد. هیچ کدام صداهایی سخت تر از دیگری برای تلفظ کردن ندارد. مسئله مهم در مورد کلمه ها، آشنا شدن و عادت کردن به آن هاست. کلمه های جدید را چندین بار برای خودتان تکرار کنید. طولی نمی کشد که درست مثل وقتی که کفش تازه ای را به پا می کنید، این کلمه ها را هم راحت به زبان می آورید.

منبع : مجله اینترنتی لوپر

تاریخ انتشار : دوشنبه 7 فروردین 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.