امروز : چهارشنبه 28 شهریور 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


319 بازدید

بمب هیدروژنی و نوترونی و تفاوت آن با بمب هسته ای

دسته بندی : دانش و فناوری کد مطلب : 2916

بمب هیدروژنی و نوترونی و تفاوت آن با بمب هسته ای

بر خلاف بمب اتمی معمولی که بخش بزرگی از نیروی ویرانگر خود را از شکاف هسته ی اورانیوم یا پلوتونیوم به دست می آورد، بمب هیدروژنی این کار را از طریق ادغام هسته های عنصر هیدروژن انجام می دهد.این همان پروسه ای است که در خورشید هم اتفاق می افتد و در جریان آن مقدار غول آسایی انرژی آزاد می شود.

برای این "هم جوشی هسته ای" مقدار بسیار زیادی حرارت و فشار لازم است و برای تامین این میزان بسیار زیاد فشار و حرارت به یک انفجار هسته ای نیاز است. به همین دلیل بمب هیدروژنی بمبی است که دو مرحله انفجار دارد و در جریان آن نخست از انفجار هسته ای به عنوان نوعی "چاشنی انفجاری" برای "هم جوشی هسته ای" استفاده می شود و سپس بر اثر حرارت ناشی از این انفجار، هسته های ایزوتوپ هیدروژن، یعنی دوتریوم و تریتیوم چنان متراکم می شوند که در هم ذوب می شوند.

بمب هیدروژنی

بمب هیدروژنی انفجار اتمی ای به مراتب قوی تر از بمب اتمی یک مرحله ای ایجاد می کند چرا که پروسه ادغام هسته ای، انرژی به مراتب بیشتری از پروسه تجزیه هسته ای آزاد می کند. بنابراین در شرایط ساخت مشابه و با مواد اولیه ای کاملا یکسان، بمب هیدروژنی بسیار قوی تر و مخرب تر از بمب اتمی است.

ساخت بمبی که بر اساس ادغام هسته ای کار کند بسیار سخت تر از بمبی است که ماده انفجاری اش را از تجزیه هسته ای به دست می آورد. بنابراین کشورهایی که در سال های اخیر به قدرت های اتمی پیوسته اند بر اساس نظریات کارشناسان و به احتمال بسیار بالا هنوز نتوانسته اند به تکنولوژی ساخت بمب هیدروژنی دست پیدا کنند و تنها هند و حالا هم کره شمالی مدعی دستیابی به این سلاح هستند.

اولین بمب هیدروژنی واقعی در اول نوامبر 1952 توسط آمریکا در اقیانوس آرام آزمایش شد. یک سال بعد اتحاد جماهیر شوری سابق نیز این بمب را آزمایش کرد.این سلاح ها اما ازنوع اولیه و ابتدایی بوده و برای به کارگیری در عملیات نظامی مناسب نبودند. بمب های هیدروژنی قابل استفاده در عملیات نظامی بعدها توسط هردو کشور آمریکا و شوروی آزمایش شد. اما تا کنون این بمب ها در هیچ جنگی به کار گرفته نشده است.

اولین بمب اتمی به کار گرفته شده در جنگ در جریان جنگ جهانی دوم از سوی آمریکا علیه ژاپن به کار گرفته شد. 6 اوت 1945 شهر هیروشیما و 9 اوت شهر ناکازاکی در ژاپن هدف حمله اتمی آمریکا قرار گرفتند. این بمب ها با مواد رادیواکتیو پلوتونیوم و اورانیوم تولید شده بودند. روبرت اوپن هایمر دانشمند آلمانی تبار آمریکایی به عنوان پدر بمب اتمی شناخته می شود.

انفجار بمب اتمی انرژی فوق العاده زیادی را در قالب حرارت، فشار و اشعه آزاد می کند. در مدت زمان کوتاهی پس از انفجار صدها هزار نفر می توانند جانشان را از دست بدهند و تمام منطقه اطراف محل انفجار به صحرایی خشک بدل شود. تشعشعات رادیواکتیو همچنین باعث بروز های فراوانی در درازمدت می شوند.

بمب های نوترونی مرگبار

یک مرحله قوی تر از بمب هیدروژنی اما بمب نوترونی است که با برداشته شدن محفظه اورانیومی بمب هیدروژنی باعث آزاد شدن نوترون ها می شود. این نوترون ها می توانند در مسافت های طولانی حرکت کنند و به درون ساختارهای محافظت شده نیز راه یابند.

اساس کارکرد این بمب بر فشار و موج حرارتی استوار است که انرژی بسیار زیادی را در قالب تشعشعات نوترونی منتقل می کند. این بمب بر اساس میزان فشردگی آن می تواند از یک دقیقه تا یک هفته انسان ها را به کام مرگ بکشاند. این در حالی است که آسیبی به ساختمان ها و اشیا وارد نمی شود.

یک روز پس از انفجار این بمب منطقه محل انفجار می تواند بدون خطر مورد استفاده قرار گیرد.پدر این بمب ساموئل کوهن آمریکایی است که در سال 1958 ساخت آن را اعلام کرد.

منبع : نمناک

تاریخ انتشار : سه شنبه 14 شهریور 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.