امروز : سه شنبه 29 خرداد 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


267 بازدید

شناخت علت، علائم و درمان بیماری روماتیسم زانو

دسته بندی : بیماری ها و راه های درمان کد مطلب : 2121

شناخت علت، علائم و روماتیسم زانو

آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم زانو باعث می شود مفصل زانو حساس شود، درد بگیرد و همچنین خشک، گرم و متورم شود. آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی زانو) یک بیماری التهابی است که مفاصل سراسر بدن، ازجمله زانو را تحت تأثیر قرار می دهد.

این بیماری به اختصار RA نامیده می شود؛ روماتیسم باعث ایجاد درد و متورم شدن مفاصل می شود و به مرور زمان می تواند غضروف اطراف مفاصل و استخوان ها را دچار ساییدگی کند.

رماتیسم زانو

علائم و نشانه های رماتیسم زانو

 • افزایش تدریجی درد
 • ورم کردن یا حساسیت داشتن نسبت به لمس
 • خم و قفل شدن زانو
 • صدای ترق و تروق دادن زانو
 • کاهش دامنه حرکت زانو
 • از دست رفتن فضای مفصل
 • تغییر شکل زانو

علت ها و دلایل

روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است؛ به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به جای حمله به میکروب ها و ویروس هایی که باعث التهاب می شوند، به بدن خودتان حمله می کند. به طور معمول التهاب در فرایند نسبتاً سریعی فروکش می کند اما در افرادی که به رماتیسم زانو مبتلا هستند، این فرایند طولانی و مزمن می شود.

ما هنوز به طور دقیق مطمئن نیستیم که چه چیزی باعث بروز التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عوامل سبک زندگی می تواند بر روی بروز این بیماری تأثیر داشته باشد.

ممکن است ژنی که شما از پدر و مادر خود به ارث برده اید، احتمال بروز آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) را افزایش دهد؛ اما به خاطر داشته باشید که عوامل ژنتیکی به تنهایی باعث ایجاد این بیماری نمی شوند. حتی اگر شما یک دوقلوی همسان (دوقلوهایی که تمام مواد ژنتیکی آنها شبیه هم است) داشته باشید و او به رماتیسم مفصلی مبتلا باشد، فقط 20 درصد احتمال دارد که شما نیز به این بیماری دچار شوید. اگر افرادی از اعضای یک خانواده به آرتریت روماتوئید مبتلا باشند، شدت بیماری هرکدام از آنها متفاوت از دیگری است.

برخی افراد دریافته اند که به نظر می رسد تغییر آب و هوا (به ویژه آب و هوای سرد) و شرایط مرطوب، علائم بیماری آنها را بدتر می کند؛ اما نوع آب و هوا هیچ وقت به خودی خود باعث ایجاد این بیماری نمی شود.

روش های درمان بیماری رماتیسم زانو

داروها

نوع داروهای تجویزی به شدت علائم و مدت زمان ابتلا شما به بیماری روماتیسم بستگی دارد.

 • NSAIDها. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDها) می توانند درد را تسکین و التهاب را کاهش دهند. برخی از این داروها بدون نسخه قابل تهیه هستند که عبارتند از ایبوپروفن (ادویل، موترین IB) و سدیم ناپروکسن. NSAIDهای قوی تر با نسخه قابل تهیه هستند. عوارض جانبی ممکن است شامل صدا کردن گوش، تحریک معده، مشکلات قلبی و آسیب های کبدی و کلیوی شود.
 • استروئید. داروهای کورتیکواستروئیدی مانند پردنیزون، درد و التهاب را کاهش می دهند و روند آسیب دیدن مفاصل را کُند می کنند. عوارض جانبی این داروها عبارتند از نازک شدن استخوان ها، افزایش وزن و ابتلا به دیابت. پزشکان اغلب برای تسکین علائم حاد و با این هدف که بیمار مصرف دارو را به تدریج متوقف کند، این دارو را تجویز می کنند.
 • داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDها). این داروها می توانند روند پیشرفت روماتیسم را آهسته کنند و مفاصل و دیگر بافت ها را در برابر آسیب های دائمی حفظ کنند. DMARDهای رایج عبارتند از متوترکسات (methotrexate)، لفلونومید (leflunomide)، هیدروکسی کلروکین (hydroxychloroquine) و سولفاسالازین (sulfasalazine).

درمان های فیزیکی

درمان فیزیکی جایگزینی برای روش های خطرناک (جراحی) است. در برخی موارد یک درمانگر فیزیکی می تواند تمرین هایی به شما آموزش دهد که با انجام آنها انعطاف پذیری مفاصل خود را حفظ کنید و راه های جدیدی به شما پیشنهاد بدهد که کارهای روزانه خود را انجام دهید.

درمان های فیزیکی معمولاً مورداستفاده ی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند. مطالعات معدودی نیز در مورد چگونگی تأثیر درمان های فیزیکی انجام شده است. برخی از این درمان ها عبارتند از:

درمان دستی

کایروپراکتور (کسی که درمان دستی را انجام می دهد) می تواند به شما کمک کند تا تحرک مفصل خود را حفظ کنید. تنظیم و تعدیل کردن بدن نه تنها به شما کمک خواهد کرد که آزادانه تر حرکت کنید بلکه نیازتان به داروهای ضد درد را نیز کاهش خواهد داد. به یاد داشته باشید که درمان دستی نه فقط محل درد بلکه تمام بدن را پوشش می دهد. کایروپراکتور می تواند سبک زندگی، غذایی و برنامه ورزشی شما را تغییر دهد که این ها همه روی کل بدن شما تأثیر می گذارند.

درمان دستی زانو درد

مفاصل نیز با کاهش میزان درد و خشکی، از تنظیم و تعدیل روش درمان دستی بهره می برند. درمان دستی یک جایگزین غیرجراحی بسیار خوبی است که روند سلامتی را ارتقا می بخشد، بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید را مدیریت می کند و به شما کمک می کند که یک زندگی بهتر و خالی از درد را تجربه کنید.

طب سوزنی

کارشناسان می دانند که طب سوزنی با تحریک آزاد شدن اندورفین (مسکن هایی طبیعی که توسط بدن تولید می شوند)، درد را تسکین می دهد. این روش سنتی، سیستم عصبی مرکزی را فعال می کند به طوری که مغز شروع به آزاد کردن اندورفین می کند. طب سوزنی نه تنها انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کند بلکه یک اثر ضدالتهابی نیز دارد؛ این دو عامل باعث تسکین درد می شوند.

طب سوزنی

الکتروتراپی

مکانیسم این روش از طریق تحریک الکتریکی عصب از روی (TENS) است. گزارش شده است اثربخشی این روش برای بیماری های آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت مثبت بوده است. به طور معمول الکتروتراپی برای دردهای اسکلتی عضلانی، آسیب اعصاب پیرامونی، نوروپاتی محیطی، درد پس از جراحی و سندروم دردهای ناحیه ای پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد.

الکتروتراپی زانو

ماساژ درمانی

ماساژ یک روش درمانی باستانی است که با استفاده از فشار و کشش، روی بافت نرم کار می کند. ماساژ یک روش درمانی محبوب برای طیف وسیعی از عارضه ها، از سندروم های درد گرفته تا مشکلات اسکلتی عضلانی و درمان روماتیسم زانو است و در افزایش سطح آرمیدگی و شل کردن عضلات مؤثر است.

اگرچه معمولاً ماساژ یک روش قابل تحمل و ایمن است، اما در افراد مبتلا به کاهش تراکم استخوان باید با احتیاط انجام شود زیرا خطر شکستگی استخوان ها وجود دارد. در بیماران مبتلا به آرتریت و فیبرومیالژیا نیز باید با احتیاط انجام شود زیرا احتمال دارد درد و ناراحتی تشدید شود.

مکمل‎های غذایی

 • روغن ماهی، سولفات گلوکوزامین و کندروتین مصرف کنید.
 • انواع را در خود بگنجانید.
 • یک رژیم غذایی با مقادیر زیادی از غلات، سبزی ها و میوه ها انتخاب کنید.
 • یک رژیم غذایی با مقدار چربی، چربی اشباع و کلسترول کم انتخاب کنید.
 • یک رژیم غذایی با میزان قند متوسط انتخاب کنید.

عمل جراحی

اگر مصرف دارو و انجام درمان های فیزیکی به جلوگیری یا کاهش سرعت آسیب دیدن مفاصل کمک نکرد، ممکن است پزشک برای ترمیم مفاصل آسیب دیده عمل جراحی را در نظر بگیرد. عمل جراحی می تواند در بازیابی توانایی استفاده از مفاصل، به شما کمک کند؛ همچنین می تواند درد را کاهش دهد و تغییر شکل مفصل را اصلاح کند.

عمل جراحی روماتیسم زانو می تواند شامل یک یا چند از روش های زیر باشد:

 • سینووکتومی. عمل جراحی که برای برداشتن سینوویوم ملتهب (پوشش داخلی مفصل) انجام می شود. سینووکتومی می تواند بر روی زانو، آرنج، مچ دست، انگشتان و لگن انجام شود.
 • ترمیم تاندون. مفصل ملتهب و آسیب دیده ممکن است باعث شُل یا پاره شدن تاندون های اطراف مفصل شود. ممکن است جراح قادر باشد تاندون های اطراف مفصل را ترمیم کند.
 • فیوژن یا هم جوشی مفصل. هنگامی که امکان تعویض مفصل وجود ندارد، پزشک با استفاده از روش همجوشی، ثبات و هم ترازی مفصل را حفظ می کند و درد را تسکین می دهد.
 • تعویض کل مفصل. جراح در طول عمل تعویض مفصل، قسمت های آسیب دیده مفصل را برمی دارد و به جای آن یک پروتز ساخته شده از فلز و پلاستیک قرار می دهد.
منبع : کلینیک توانبخشی امید

تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.