امروز : پنجشنبه 2 آذر 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


2718 بازدید

تکنولوژی جی ال تی برای تشخیص عبور توپ از دروازه

دسته بندی : اخبار ورزشی کد مطلب : 24

تکنولوژی GLT برای تشخیص عبور توپ از دروازه

تکنولوژی تشخیص عبور توپ از دروازه در جام جهانی 2014 برزیل

طی هفته اخیر ، فدراسیون جهانی فوتبال FIFA اعلام نمود که در جام جهانی 2014 برزیل از Goal-Line Technology استفاده خواهد کرد. تشخیص عبور توپ از خط دروازه همواره امری چالش برانگیز برای داوران بوده و هست ، به همین دلیل بسیاری معتقدند باید از چنین فناوری هایی بهره مند شد . فیفا در ابتدا چندان روی خوشی به استفاده از فناوری در فوتبال نشان نمی داد ، اما در سال های فیفا خود را تغییر داد و به زودی نخستین جام جهانی با کمک تکنولوژی GLT را شاهد خواهیم بود.

فیفا این هفته تایید کرد که در جام جهانی 2014 برزیل برای اولین بار در تاریخ این مسابقات از تکنولوژی خط دروازه استفاده خواهد نمود.

این تکنولوژی برای اولین در جام باشگاه های جهان در ماه دسامبر گذشته مورد استفاده قرار گرفت و در جام کنفدراسیون ها در تابستان پیش رو نیز دوباره این تجربه تکرار خواهد شد تا یک سال پیش از جام جهانی، این تکنولوژی در مسابقات مهم درس خود را پس دهد.

طی مدت طولانی که از عمر این پرطرفدار می گذرد، بسیاری از بازی های مهم در فوتبال به خاطر همین موضوع تشخیص عبور توپ از خط با مشکل مواجه شده و بعضا تشخیص نادرست داور منجر به تغییر سرنوشت تیم ها گشته است. تشخیص توپ هایی که به شکل مرزی از خط می گذرند کاری بسیار دشوار است، چرا که برای اعلام عبور توپ از خط باید توپ به طور کامل از خط عبور کرده باشد و تمام توپ در داخل دروازه باشد. تشخیص چنین وضعیتی برای داور بسیار دشوار است و باید در زوایه دید خاصی جایگیری کند که بتواند درست تصمیم بگیرد.

فیفا در بخشی از بیانیه اخیر خود آورده است:
پس از پیاده سازی موفق این تکنولوژی در مسابقات جام باشگاه های جهان در ژاپن، حالا فیفا تصمیم گرفته که از Goal-Line Technology-GLT در جام کنفدراسیون ها در برزیل و جام جهانی 2014 در همین کشور استفاده کند... هدف ما این است که از GLT برای کمک رساندن به داوران استفاده نماییم. قصد داریم این سیستم را در همه استادیوم ها نصب کرده و با کمک داوران پیش از مسابقات آنها را آزمایش نماییم.

فیفا برای انتخاب سیستم مورد نیاز خود چندین گزینه را پیش رو دارد. بنا به گزارش BBC، سیستم هایی چون GoalRef و Hawk-Eye در کنار چند کمپانی دیگر که محصولات خود را به فیفا ارائه نموده اند، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. انتظار می رود که فیفا در ماه آوریل تصمیم خود را قطعی نماید.

در حالی که GoalRef و Hawk-Eye هر دو نتایج مشابهی را ارائه نموده اند و رقابت بسیار نزدیکی از لحاظ دقت دارند، ولی هر کدام از شیوه های کاملا متفاوتی بهره برده اند.

Hawk-Eye که کمپانی سونی مالک آن می باشد، از دوربین های ویدئویی سریعی که در زاویه های مختلف تعبیه می شوند، برای تعیین موقعیت دقیق توپ استفاده می کند.

GoalRef که توسط کمپانی آلمانی Fraunhofer تولید شده، از سنسورهای مغناطیسی برای تشخیص گل شدن توپ بهره می برد.

نظر شما درباره تکنولوژی GLT و استفاده از آن در مسابقات جام جهانی 2014 چیست؟ آیا به این تکنولوژی می توان اطمینان کرد؟ یا شاید هم جزو آن دسته از افرادی هستید که با حضور تکنولوژی در فوتبال مخالفید و معتقدید اشتباه داوری بخشی از است؟ در بخش نظرات ما و دوستانتان را همراهی نمایید.

تکنولوژی تشخیص توپ از دروازه فوتبال

منبع : مجله اینترنتی لوپر

تاریخ انتشار : جمعه 4 اسفند 1391
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.