امروز : یکشنبه 28 آبان 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


287 بازدید

حنجره سالار عقیلی 500 میلیون تومان بیمه شد

دسته بندی : موسیقی کد مطلب : 811

حنجره سالار عقیلی 500 میلیون تومان بیمه شد

کنسرت سالار عقیلی

خبر با نمک بود. یک شرکت بیمه در اقدامی نمادین حنجره سالار عقیلی را بیمه کرد. این بلافاصله به تیتر خبرگزاری ها تبدیل شد و بازخوردهای گوناگونی را به همراه داشت.

به گزارش سرویس فرهنگی مجله اینترنتی لوپر، هفته نامه تماشاگران گفت وگویی را با این خواننده ترتیب داد تا از چند و چون ماجرای بیمه یک میلیاردی حنجره اش بیشتر بدانیم.

متن این پرسش و پاسخ در زیر می آید:

داستان بیمه شدن حنجره تان چیست؟

من به زودی اطلاعات کامل درباره این موضوع را در صفحه اینستاگرامم منعکس خواهم کرد اما به طور اجمالی باید بگویم که بیمه ایران برای اولین بار حنجره من را به عنوان اولین خواننده در ایران بیمه کرد. در واقع طی مراسمی این بیمه را به من اعطا کردند.

این بیمه مربوط به زمانی است که برای حنجره من مشکلی پیش بیاید و در آن صورت نتوانم فعالیت حرفه ای هنری ام را ادامه بدهم. البته نکات و موارد زیادی در این بیمه نامه وجود دارد. زمانی که این بیمه نامه را در صفحه اینستاگرامم گذاشتم، می توانید از موارد ریز این موضوع مطلع شوید.

حنجره تان دقیقاً چقدر بیمه شده؟

حنجره من برای امسال مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بیمه شده و این مبلغ در سال آینده به یک میلیارد تومان خواهد رسید.

اساسا حنجره خوانندگان به ویژه خوانندگان سبک سنتی تا چه اندازه با خطر روبه رو است؟

به طور کلی این خطر، خوانندگان را تهدید می کند چون انواع سرماخوردگی ها، گرد و غبار، آلودگی های هوا، زیاد صحبت کردن و ... می تواند فشارهای زیادی به حنجره بیاورد.

گاهی برخی از خوانندگان به حنجره خودشان فشارهای بیش از اندازه می آورند که در اصطلاح سینگل نوت نام دارد. این بیماری مربوط به خوانندگان است و من به دلیل این که خودم هم تدریس می کنم سال ها روی آن تحقیق کرده ام.

این بیماری در حقیقت مربوط به دانه های قرمز رنگی است که روی حنجره ایجاد می شود و البته با جراحی قابل است اما بعد از جراحی خواننده صدای قبل را به دست نخواهد آورد.

این بیماری بین خوانندگان شایع است؟

راستش را بخواهید اولین گروهی که در معرض این خطر قرار دارند، معلمان هستند چون باید برای شاگردان شان صحبت کنند. کسانی که سیگار می کشند هم در معرض این بیماری قرار دارند و البته برای خوانندگانی که ندانسته به صدای خودشان فشار می آورند، این بیماری می تواند اتفاق بیفتد. این مشکل بیشتر خوانندگانی را تهدید می کند که نمی دانند چگونه باید صدا را از حنجره خارج کنند.

همان طور که گفتید بیمه صدای خوانندگان برای اولین بار روی حنجره شما انجام شد. با این توضیح که قبلاً این نوع بیمه ها شامل خیلی از خوانندگان خارجی در سراسر دنیا شده. این انتظار وجود داشت که اولین نفری که در ایران تحت این نوع بیمه قرار می گیرد یک خواننده پاپ باشد...

بله. همان طور که می دانید این بیمه در حضور تمام کارگزاران بیمه ایران به من اعطاء شد. مراسم خاصی برای این اتفاق در نظر گرفته بودند. من در این آیین آرزو کردم چنین اتفاقی برای همه هنرمندان ایران نه فقط خوانندگان بلکه برای خطاطان، نقاشان، مجسمه سازان و... (و البته برای دیگر اعضای بدن) اعمال شود. به نظر من دستان خطاطان و نقاشان، پاهای بازیکنان فوتبال و برای دیگر هنرمندان دیگر اعضایی که با آنها به کار هنری یا ورزشی مشغول هستند، باید تحت پوشش چنین بیمه هایی قرار بگیرد.

این ماجرا رخداد بزرگی بود، بنابراین امیدواریم برای دیگران هم اتفاق بیفتد. البته همان گونه که می دانید هنرمندان قشر زحمت کشی هستند و دست شان به هیچ جایی بند نیست. با این توضیح اگر خدایی نکرده یک هنرمند بخشی که با آن هنرش را اجرا می کند، از دست بدهد ممکن است دچار مشکل شود.

به نظر من بدترین اتفاق برای یک هنرمند این است که هنر یک هنرمند قبل از خودش بمیرد. امیدوارم با این تدبیر که از سوی بیمه ایران اندیشیده شده، این اتفاق برای دیگر هنرمندان هم بیافتد.

به نظرتان در شرایطی که خیلی از موزیسین های ما یک بیمه درمانی ساده هم ندارند، این حرکت صرفا تبلیغاتی به نظر نمی رسد؟ اصلاً سالار عقیلی مگر نیاز مالی دارد که حنجره اش بیمه شود؟

بعد مالی این اتفاق خیلی مهم نیست. شکل این اتفاق زیباست. فکر نمی کنم کسی در این میان به دنبال بعد مالی قصه باشد. چون وقتی هنر یک هنرمند را از او بگیرند دیگر اگر میلیاردها پول هم داشته باشد، برای او ارزشی ندارد. این اتفاق احساس امنیت هنرمند را بالا می برد و از سوی دیگر کار است که در تمام ممالک دنیا وجود دارد.

برای مثال صدای آقای پاواروتی در ایتالیا بیمه بود. بسیاری از دیگر هنرمندان در خارج از کشور مشمول این بیمه ها هستند. پاواروتی هم آدمی نبود که نیاز مادی داشته باشد. این اتفاق در حقیقت یعنی احترام به هنرمند. درست مثل این که وزارت ارشاد بیاید و بگوید آقای سالار عقیلی یا آقای همایون شجریان هر گاه خواستید کنسرتی برگزار کنید، ما سالن تالار وحدت را به طور رایگان در اختیار شما قرار خواهیم داد.

این اتفاق به منزله این نیست که ما نیاز مالی داریم یا به دلیل فقر نمی توانیم هزینه سالن را پرداخت کنیم بلکه احترام به هنرمندان این سرزمین است. وقتی بیمه ایران چنین حرکتی را انجام داده، کاری ارزشمند انجام داده. البته این اتفاق ان شا ءالله به زودی برای دیگر هنرمندان هم خواهد افتاد. من آنجا هم اعلام کردم که خوشحال خواهم شد اگر این اتفاق برای دیگر هنرمندان هم بیفتد.

برخی در پیام های شان درباره انتخاب شما سخن گفته و پرسیده بودند چرا سالار عقیلی برای بیمه حنجره انتخاب شده است؟

درباره چرایی این ماجرا مردم باید تصمیم بگیرند.

منبع : مجله اینترنتی لوپر

برچسب ها :
تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 آذر 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.