امروز : سه شنبه 29 خرداد 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


244 بازدید

داستان خربزه‌ ای که جان محمدخان قاجار را گرفت

دسته بندی : داستان و حکایت خواندنی کد مطلب : 2449

داستان خربزه ای که جان محمدخان قاجار سرسلسله پادشاهان قجری را گرفت

خوردن خربزه بدون اجازه شاه قاجار بهانه ای برای تنبیه خاطیان شد. غافل از اینکه دست روزگار همین تهدید آقامحمدخان را بهانه ای برای قتل او قرار داد.

آقا محمدخان قاجار سرسلسله پادشاهان قجری است که زندگی اش با عجیب و جالبی گره خورده است، او که با بر انداختن سلسله زندیه به قدرت رسید، سرانجام در جریان لشگر کشی بیرون راندن سپاه روس ها از ایران کشته شد.

عبدالله مستوفی در کتاب شرح زندگانی من که یکی از منابع مهم در مطالعه دوران قاجاریه محسوب می شود، دلیل به قتل رسیدن او را این گونه شرح می دهد:

عکس آقا محمد خان قاجار

«در ایام محاصره شوشا، مقداری خربزه برای شاه آورده بودند که تحویل آبدار خود نموده و امر داده بود که هر وعده مثلا نصف یک دانه از آن ها را که یک ظرف می شود در سفره غذای او بگذارند. خربزه ها زودتر از حسابی که شاه داشته است تمام می شود.

شاه تاریخ روز آوردن خربزه ها و این که چند دانه آن به مصرف رسیده و چند دانه آن باید باقی باشد دقیقا تعیین می کند و از آبدار باقیمانده را مطالبه می نماید. آبدار هم نجات را در حقیقت گویی می پندارد و اعتراف می کند که با دو نفر از پیشخدمت ها آن ها را خورده اند.

شاه برای همین جرم، امر به کشتن هر سه نفر می دهد. بعد از آن که به خاطر او می آورند که شب جمعه است، اعدام آن ها را به صبح شنبه محول می نماید و چون محکومین به تجربه می دانستند که حکم شاه استیناف پذیر نیست، شب شنبه سه نفری وارد اتاق او شده کارش را می سازند و جواهرهای سلطنتی را برداشته فرار می کنند.»

منبع : برترین ها

تاریخ انتشار : سه شنبه 30 خرداد 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.