امروز : پنجشنبه 2 آذر 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


213 بازدید

دلایل خونریزی لثه هنگام مسواک زدن چیست؟

دسته بندی : دهان و دندان کد مطلب : 1160

دلایل خونریزی لثه هنگام مسواک زدن چیست؟

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

حتی وقتی با حرکات آهسته مسواک می زنید، خون از لثه هایتان جاری می شود؟

خون ریزی لثه هنگام مسواک زدن اغلب ناشی از مشکل بزرگ و غیرقابل حلی نیست. اما اگر برخی نکات را ندانید، ممکن است آنقدر به لثه هایتان آسیب بزنید که سلامتشان با مشکلی جدی تر از خونریزی های گاه و بی گاه مواجه شود.

بلد نیستید نخ دندان بکشید؟

هروقت نخ دندان می کشید لثه هایتان زخمی می شوند؟ فکر نکنید خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان اتفاقی است که همه افراد آن را تجربه می کنند. این مشکل در اغلب موارد به دلیل استفاده از نخ دندان نامناسب یا محکم کشیدن نخ روی لثه است و از نظر محققان، در چنین شرایطی زیان نخ دندان از سود آن بیشتر است. اگر شما به این شیوه بین دندان هایتان نخ می کشید، احتمالا هنگام مسواک زدن خونریزی لثه را تجربه می کنید، چراکه با حرکت دادن نخ دندان در موقعیت نامناسب، پیش از مسواک زدن به لثه هایتان آسیب زده و آن ها را حساس کرده اید.

هورمون هایتان در نوسان اند؟

بسیاری از خانم ها زمانی که هورمون هایشان دچار نوسان می شود (دوران بلوغ، بارداری، یا یائسگی) لثه هایی حساس پیدا می کنند. در این روزها حتی حرکت آرام مسواک روی دندان هم می تواند زمینه را برای خونریزی دندان فراهم کند.

بی خوابید؟

وقتی استرس دارید، دچار کمبود خوابید یا غذای نامناسبی مصرف کرده اید، حجم باکتری ها در دهانتان بیشتر می شود و لثه تان دچار التهاب هایی می شود که آن را مستعد خونریزی می کند. در این شرایط، لثه تان حساس و آماده خونریزی می شود و با هر بهانه کوچکی دهانتان پر از خون می شود.

داروی خاصی مصرف می کنید؟

مصرف برخی داروها، مثل داروهای ضدافسردگی و فشارخون ممکن است باعث خشکی دهان شود. در این شرایط کمبود بزاق ناشی از مصرف این داروها، به باکتری ها اجازه می دهد با سرعت بیشتری تکثیر شوند و لثه شما را قرمز، متورم و خونین کنند.

اوضاع بدتر از این هاست؟

گفتیم که در اغلب موارد، خون ریزی لثه نشانه دچار بودن به مهلکی نیست. اما گاهی هم مشکلات به ظاهر بی اهمیتی مثل خونریزی لثه می توانند زنگ خطری برای آگاه شدن شما از یک مشکل مهم تر باشند. محققان می گویند ابتلا به بیماری های تهدید کننده ای مانند دیابت، سرطان خون یا حتی HIV، می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به تورم لثه ها و خونین شدنشان شود؛ پس اگر مدتی طولانی دچار خونریزی لثه شدید، به سادگی از کنار آن نگذرید.

منبع : الو دکتر

برچسب ها :
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 دی 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.