امروز : جمعه 4 اسفند 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


271 بازدید

سرطان مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان چه بود؟

دسته بندی : اخبار اجتماعی کد مطلب : 2633

سرطان مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان چه بود؟

مریم میرزاخانی اولین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و همچنین اولین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت. متاسفانه او به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.

به گزارش مجله اینترنتی لوپر به نقل از سایت سیمرغ، شاید بسیاری از شما بیوگرافی مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی را خوانده باشید. او در المپیاد جهانی ریاضی کانادا در سال 1395 با 42 امتیاز از 42، رتبهٔ اول طلای جهانی را به دست آورد. نام او در کنار زنان پیشرو در علم ریاضی و فیزیک برده شده است.

مریم میرزاخانی

او از مدتی قبل به دلیل عود سرطانش در یکی از بیمارستان های امریکا بستری شد. به گفته یکی از بستگانش، میرزاخانی آزمایشات تایید کرد که چند هفته پیش سرطان به مغز استخوان او گسترش یافت است. پدر و مادر مریم به آمریکا سفر کردند تا به دختر و خانواده خود بپیوندند و از آنها مراقبت کنند.

پزشکان 4 سال قبل، ابتلای او به سرطان سینه را تشخصیص داده بودند، درست یک سال قبل از اینکه او نام خود را به عنوان تنها زن برنده *مدال فیلدز Fields Medal و برنده جایزه نوبل Nobel Prize ثبت کند.

*مدال فیلدز یا نشان فیلدز Fields Medal: جایزه ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضی دان کانادایی جان چارلز فیلدز در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی دانان جوان (کمتر از چهل سال) که کار ارزنده ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می شود. نکتهٔ مهم دربارهٔ این جایزه این است که این جایزه تنها به افراد زیر چهل سالی اعطا می شود که کشف مهمی در ریاضیات کرده باشند.

او ریاضیدان 40 ساله، استاد دانشگاه استنفورد و اولین زن ایرانی بود که در ماه مه سال 2016 در آکادمی علوم ملی ایالات متحده (NAS) انتخاب شد. اما او امروز از میان ما رفته است. به دلیل ابتلایش به سرطان سینه، سرطانی که می توان آن را با کنترل های ماهیانه مهار کرد. پس شما کاربر عزیز سعی کنید اطلاعات خود را درباره علایم این سرطان بالا ببرید تا بتوانید در مقابلش از خود و عزیزان تان حفاظت کنید.

منبع : سیمرغ

تاریخ انتشار : یکشنبه 25 تیر 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.