امروز : پنجشنبه 3 خرداد 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


354 بازدید

شرکت بلژیکی در دست کارمندانش تراشه می‌ کارد

دسته بندی : اخبار تکنولوژی کد مطلب : 1428

شرکت بلژیکی در دست کارمندانش تراشه می کارد

شرکتی به نام نیوفیوژن در بلژیک دست به ابتکاری جدید زده و تراشه کوچکی را در دست تعدادی از کارمندان داوطلب خود کاشته است تا افراد بتوانند بدون نیاز به تعیین هویت و یا ارائه رمز عبور وارد شرکت شده و از رایانه های آن استفاده کنند.

براساس گزارش یورونیزو، در هر تراشه یک شماره كارمندی گنجانده شده است و با ارسال امواج رادیویی به رایانه ای مرکزی كارمندان را تحت نظر دارد. وینسنت نیس مدیر شرکت نیوفیوژن اولین فردی بود كه از تراشه را در دست خود نصب كرد اما در عین حال معتقد است كه شاید استفاده تجاری از آن با انتقاداتی در زمینه حریم خصوصی مواجه شود.

تراشه در دست

به گفته درایز فان کرائن یكی از مهندسان این شركت، با اسکن تراشه می توان به داده های شخصی هرفرد دسترسی پیدا كرد، برای مثال فرد می تواند با كمك این تراشه های مورد علاقه اش را در اسپاتیفای بیافزاید و به این شكل انتخاب های خود با به روز كند. علاوه بر این تراشه می تواند مانند یك دستیار شخصی عمل كرده و فعالیت هایی كه فرد می تواند در چند ساعت یا چند ماه یا چند سال آینده انجام دهد را به او نشان دهد.

با این همه در حال حاضر از این تراشه تنها برای باز کردن در و دسترسی به رایانه و های همراه استفاده می شود. هدف این شركت متحول ساختن زندگی فردی در آینده است، برای مثال با كمك این تراشه دیگر نیازی به استفاده از كارت مجزا برای سیستم حمل و نقل عمومی نخواهد بود، و حتی می توان از آن برای انجام فعالیت های بانكی بدون نیاز به كارت های متعدد اعتباری استفاده كرد.

از سویی دیگر این طرح با انتقاداتی نیز مواجه شده است. برای مثال لیگ حقوق بشر بلژیک این برنامه را تلاشی خطرناک برای کنترل كردن کارمندان در محیط کار دانسته است. به گفته پیتر بنتلی، پژوهشگر علوم رایانه در کالج لندن تکنولوژی با سرعت زیاد پیشرفت می کند. از این رو خردمندانه نیست که هنگام ساخت یک خانه از جدید ترین فناوری ها استفاده كرد زیرا كمی نمی گذرد كه تمامی آنها قدیمی می شوند، به همین شكل فناوری كه درون بدن استفاده می شود نیز به سرعت قدیمی می شود و این پرسش پیش می آید كه آیا باید هرچند سال یكبار یك تراشه را از بدن خارج كرده و تراشه ای جدید تر را درون آن گذاشت؟

پیش از این نیز در سال 2015، یک شرکت سوئدی برای دسترسی سریع کارمندان به دستگاه فتوکپی و درهای ساختمان تراشه مشابهی را در دست تعدادی از کارمندانش کاشته بود.

منبع : همشهری آنلاین

تاریخ انتشار : یکشنبه 1 اسفند 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.