امروز : پنجشنبه 2 آذر 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


144 بازدید

شناخت علائم دیسک کمر و راههای درمان آن

دسته بندی : بیماری ها و راه های درمان کد مطلب : 1097

شناخت علائم دیسک کمر و راههای آن

شناخت و درمان دیسک کمر

دیسک کمر در مراحل پیشرفته

هر انسان معمولاً 26 مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود. مردم به اصطلاح به این دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود.

علائم دیسک کمر:

مهمترین نشانه این عارضه کمر درد به خصوص در ناحیه پشت ران و ساق پا است، همچنین از دیگر علامت های ابتلا به دیسک کمر گرفتگی عضلات ( اسپاسم ) است.

دیسک کمر در مراحل پیشرفته می تواند روی عصب پا تاثیر بگذارد و سبب بی حسی آن شود که در صورت ادامه این روند، پا حالت افتادگی (drop foott) پیدا می کند.

در مراحل پیشرفته بیماری دیسک کمر، فرد دچار بی اختیاری ادراری و مدفوعی می شود، در چنین وضعیتی باید عمل جراحی اورژانسی بر روی بیمار انجام شود.

در صورتی که بعد از معاینه، گرفتن رادیولوژی، MRI و انجام آزمایشهای مختلف تشخیص دیسک کمر قطعی شد که اولین راهکار درمانی رعایت الگوی صحیح نشستن است، همچنین مبتلایان به این عارضه باید استراحت نسبی داشته باشند و از استراحت کامل خودداری کنند زیرا استراحت مطلق منجر به ضعف عضلات می شود.

مبتلایان به دیسک کمر باید از انجام های سنگین مانند کوهنوردی و رانندگی پرهیز کنند، همچنین آب درمانی و ماساژ موضعی با استفاده از پمادهای ضدالتهاب برای تسکین درد ضروری است.

در خصوص روش های مختلف فیزیوتراپی باید گفت استفاده از امواج صوتی، برق، مادون قرمز، لیزر و گرما درمانی تاثیر چشمگیری در بهبودی افراد مبتلا به دیسک کمر دارند.

راهکارهای درمانی دیسک کمر:

درمان براساس شدت بیماری دیسک کمر فرق می کند. در موارد شدید که بیرون زدگی دیسک بزرگ است و سبب فلج اندامهای تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی باید به سرعت انجام شود.

در مواردی که با فتق دیسک کمر فلج مختصری ایجاد شده است، اما بتدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید فوری جراحی صورت بگیرد. در سایر موارد بیماران دیسک کمر، معمولاً به مدت یک هفته تا 10 روز استراحت نسبی توصیه می شود.

برای تسکین درد نیز می توان از داروهای ضدالتهابی مانند بروفن، ژلوفن و ناپروکسن استفاده کرد که در بیشتر مواقع طی 5 تا 6 ماه پس از انجام این روشها مبتلایان به دیسک کمر درمان می شوند ولی در صورتی که این عارضه همچنان ادامه داشته باشد (حدود 100 درصد از افراد) باید عمل جراحی انجام داد.

استفاده از روش های بلاک کردن عصبی که سبب ایجاد درد می شود و تزریق داروی حاوی کورتون نیز از دیگر روش های درمانی دیسک کمر محسوب می شود که البته کاربرد شایعی ندارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها :
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 دی 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.