امروز : یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


284 بازدید

شناخت کامل انواع سردردها و علائم و درمان آنها

دسته بندی : بیماری ها و راه های درمان کد مطلب : 1815

شناخت کامل انواع سردردها و علائم و آنها

انواع مختلف سردرد، به طرق متفاوتی بر افراد تأثیر گذاشته و به طور کلی علائم متفاوتی دارند.

1- سردردهای تنشی، تقریباً همه افراد در مقاطعی از زندگی دچار آن می شود. مواردی از آن که گاه و بیگاه رخ می دهند، همان سردردهای گاه و بیگاه نامیده می شوند. البته، برخی افراد تقریباً هر روز دچار سردردهای تنشی می شوند، که این حالت، نوع مزمن این سردردها محسوب می شود.

معمولاً، علائم سردردهای تنشی شامل فشار یا تنش عضلانی در اطراف سر یا در پشت گردن است؛ عموماً درد مداوم است، نه تیز یا ضربانی. بسیاری از افراد چنین دردهایی را اینگونه توصیف می کنند که گویی طنابی دور سرشان حلقه شده و از دو طرف کشیده می شود.

2- سردردهای هورمونی، سردردهای مرتبط با قاعدگی هستند که پیش از قاعدگی یا در طول آن بروز می کنند. میگرن ها اغلب با قاعدگی در ارتباط بوده و علائم آن ها عبارتند از درد تیز و ضربانی در کناره های سر، تهوع، استفراغ و حساسیت به نور، صدا و حتی لمس.

3- سردردهای خوشه ای، که مردان بیش از زنان به آن ها دچار می شوند. آن ها، سردردهای بسیار شدیدی هستند که بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشند؛ گاهی اوقات مبتلایان به سردردهای خوشه ای، در یک روز چندین بار دچار چنین سردردهایی می شوند.

این سردردها معمولاً بی مقدمه شروع شده و شخص را غافلگیر می کنند. درد حاصله، معمولاً تیز بوده و در یک طرف سر، و اغلب در اطراف چشم، بروز می کند. گاهی اوقات این دردها با ریزش اشک و گرفتگی سینوس در طرف درگیر سر همراه هستند. سردردهای خوشه ای، به صورت دوره ای تکرار شده و تقریباً همیشه در همان طرف قبلی سر رخ می دهند. پس از هر حمله یک دوره بدون سردرد تجربه می شود که هر بار طول مدت آن متفاوت است.

4- میگرن ها، اغلب به واسطه شدت درد و تأثیرات کلی شان بر روی بدن در یک دسته مجزا قرار می گیرند. در برخی افراد، میگرن با یک سری پیش درآمد شروع می شود. این پیش درآمدها می توانند دیداری بوده (دیدن خطوط یا نقاط) یا باعث آشفتگی های حرکتی و گفتاری شوند.

انواع سردرد

درد میگرن، که معمولاً ضربانی یا تیز است، عموماً یک طرفه است، البته می توان هر دو طرف سر را نیز درگیر کند. اغلب شخص نسبت به نور و صدای بلند حساس شده و در طول حمله های میگرنی دچار تهوع می شود.

علل بروز سردردها کدامند؟

سردرد ناشی از سیگنال های رد و بدل شده بین مغز، رگ های خونی و اعصاب اطراف آن ها است. در هنگام سردرد عصب های خاصی از رگ های خونی فعال شده و سیگنال های درد را به مغز می فرستند. البته، هنوز مشخص نشده که این سیگنال ها اصلاً چرا فعال می شوند.

سردردهای ناگهانی (حاد) معمولاً ناشی از وجود یک بیماری، عفونت، سرما یا تب هستند. سایر عارضه هایی که می توانند باعث سردرد شوند عبارتند از سینوزیت (التهاب سینوس ها)، فارینژیت (التهاب یا عفونت گلو) و اوتیت (عفونت یا التهاب گوش).

گاهی اوقات، سردرد به دلیل وارد آمدن یک ضربه به سر (ضربه مغزی) بروز کرده یا در موارد نادر، ناشی از یک عارضه جدی تر است.

شایع ترین دلایل سردردهای تنشی یا سردردهای مزمن غیرپیشرونده عبارتند از استرس های عاطفی مربوط به خانواده یا دوستان، شغل یا تحصیل؛ مصرف الکل؛ حذف بعضی وعده های غذایی؛ تغییر در الگوی خواب؛ مصرف بیش از حد دارو؛ تنش و افسردگی. سایر دلایل آن نیز عبارتند از خستگی چشم و گرفتگی کمر یا گردن به دلیل وضعیت بد قرارگیری بدن.

سردردها همچنین می توانند به دلیل برخی عوامل محیطی خاص که اعضای یک خانواده همگی در معرض آن قرار دارند نیز بروز می کنند، مثل قرارگیری در معرض دود دسته دوم سیگار، بوی تند برخی مواد شیمایی یا عطرها، قرارگیری در معرض آلرژی زاها، یا خوردن برخی غذاها. سایر عوامل محیطی که می توانند در بعضی افراد باعث سردرد شوند عبارتند از استرس، آلودگی، سر و صدا، نور و تغییرات جوی.

فعالیت فیزیکی بیش از اندازه نیز می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان باعث بروز میگرن شود.

سردردها چگونه درمان می شوند؟

معمولاً پزشک درمان های مختلفی را امتحان کرده، یا برای بیمار آزمایش تجویز می کند، و یا او را به یک متخصص سردرد معرفی می کند. در هر حال، می بایست پزشک به کمک بیمار، چارچوب زمانی معقولی را برای ارزیابی علائم سردرد او در نظر بگیرد.

دستیابی به یک درمان مناسب به چندین عامل، از جمله نوع، فراوانی و دلیل سردردها بستگی دارد. همه سردردها به درمان پزشکی نیاز ندارند. درمان های موجود عبارتند از آموزش، مشاوره، مدیریت استرس، بیوفیدبک و داروها. درمان تجویز شده برای شما متناسب با نیازهایتان اصلاح خواهد شد.

درمان های رفتاری سردرد

همیشه برای تسکین سردرد به دارو نیاز نیست، خصوصاً اگر سردردها ناشی از تنش باشند. تکنیک های مورد استفاده برای کاهش سردرد عبارتند از:

  • ماساژ
  • آموزش ریلکسیشن
  • مراقبه
  • دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و ساکت
  • قرار دادن کمپرس های سرد و گرم روی سر و گردن

داروهای گیاهی و مکمل هایی که ادعا می شود به تسکین سردرد کمک می کنند عبارتند از:

  • زنجبیل
  • ویتامین B2
  • مکمل های منیزیوم
  • روغن ماهی

درمان سردرد

کایروپراکتیک و استئوپاتی (استخوان درمانی) برای درمان سردرد

هنگامی که گرفتگی عضلات باعث سردرد تنشی می شود، یک کایروپراکتور می تواند با دستکاری و تنظیم مهره های ستون فقرات و گردن به رفع گرفتگی کمک کند.

استئوپات ها (متخصصان استخوان درمانی) نیز می توانند در کنار درمان اصلی از انواع مختلف تکنیک های بافت نرم و دستکاری برای سر، گردن و بالای کمر استفاده کنند تا تأثیر درمان بیشتر شود.

بیوفیدبک و ریلکسیشن و کنترل سردرد

تکنیک های ریلکسیشن و بیوفیدبک می توانند در تسکین سردرد مؤثر باشند.

بیوفیدبک الکترومیوگرافی (EMG) به بیمار کمک می کند تا نحوه واکنش برخی از گروه های عضلانی خود به استرس را کنترل کند. این کار به جلوگیری از سردردهای تنشی یا تسکین آن ها کمک می کند.

طب سوزنی برای درمان سردرد

تحقیقات مختلفی نشان داده اند که طب سوزنی می تواند به تسکین سردردهای میگرنی و تنشی کمک کند.

سردردها و پزشکی ذهن- بدن

هیپنوتیزم، تنفس عمیق، تجسم، مراقبه و یوگا می توانند با رفع تنش و استرس موجود در کل بدن باعث تسکین درد شوند، که این به کاهش سردردها تنشی هم کمک می کند. هیپنوتیزم نیز ادراک شخص از درد را کاهش می دهد.

در رفتار درمانی شناختی مراقبه و ریلکسیشن با آموزش در زمینه مهارت های مقابله ای، انگیزش و رفتار ترکیب شده است. اشخاص می توانند با کمک یک روانکاو یاد بگیرند نگرش ها و افکار منفی شان را تغییر دهند، نحوه پاسخشان به استرس را اصلاح کنند و احتمالاً از دچار شدن خود به سردردهای تنشی جلوگیری کنند.

بوتاکس برای درمان سردرد

بوتاکس، که به طور گسترده ای در درمان های کاربرد دارد، توسط سازمان و داروی آمریکا برای جلوگیری از سردردهای میگرنی مزمن در بزرگسالان تأیید شده است. میگرن مزمن یعنی اینکه بیمار به مدت سه ماه و هر ماه 15 روز یا بیشتر به سردردهای میگرنی دچار شود.

برای درمان سردردهای میگرنی مزمن، بوتاکس تقریباً هر سه ماه یک بار به چند ناحیه از سر و گردن بیمار تزریق می شود. البته، تحقیقات اخیر اثربخشی این ماده در جلوگیری از سردردهای تنشی را اثبات نکرده است.

مسدود کننده های عصبی

از مسدود کننده های عصبی بیشتر برای بیمارانی استفاده می شود که سردردشان حتی بعد از مصرف داروهای بدون نسخه و تجویزی هم رفع نمی شود. این مواد برای اشخاص مبتلا به میگرن که حمله سردردشان بیشتر از سه روز متوالی طول می کشد (استاتوس میگرن) و همچنین آن دسته از مبتلایان به سردردهای خوشه ای که دچار حمله های فراوان و شدید می شوند مفید هستند.

از مسدود کننده های عصبی می توان برای اشخاص مبتلا به میگرن مزمن که تشدید شدن سردردهای فراوان، شدید یا مداومشان رنج می برند نیز استفاده کرد.

چگونه می توان از سردرد جلوگیری کرد؟

اگر عوامل تشدید سردردتان (برای مثال، برخی غذاها، کافئین، الکل یا سر و صدا) را شناسایی کردید، سعی کنید از آن ها اجتناب کنید.

برخی داروها و تکنیک های ریلکسیشن وجود دارد که می توانند مانع از بروز سردرد شده، باعث می شوند سردرد کمتر اتفاق بیفتد و یا از شدت آن کم می کنند. با یک پزشک مشورت کنید تا ببینید کدام یک از این داروها و تکنیک ها برایتان مناسب است.

منبع : کلینیک توانبخشی امید

تاریخ انتشار : شنبه 19 فروردین 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.