امروز : دوشنبه 27 آذر 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


144 بازدید

عربستان سعودی تضمین امنیت حجاج ایرانی را پذیرفت

دسته بندی : متفرقه دینی کد مطلب : 1933

عربستان سعودی تضمین امنیت حجاج ایرانی را پذیرفت

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که تضمین امنیت، عزت و زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته است، گفت: برگزاری حج عمره منوط به آمیز بودن برگزاری حج تمتع است.

اکبر رنجبرزاده اظهار کرد: این جلسه با حضور رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد. در این جلسه قاضی عسگر و صالحی امیری گزارش مفصلی در مورد اعزام حجاج ایرانی به بیت الله الحرام ارائه کردند.

زائران ایرانی

وی افزود: وزارت حج عربستان سعودی مطابق همیشه نامه ای به ایران مبنی بر اینکه در صورت آمادگی ایران این دولت می تواند پذیرای حجاج ایرانی باشد، ارسال کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخی مکتوب اعلام کرده است که اعزام حجاج همچنان برای ما میسر نیست و ابتدا باید هیاتی برای مذاکره با طرف سعودی اعزام شود تا ضمانت های لازم برای حفظ سلامت زائران ایرانی و عزت آنان در مراسم حج داده شود.

رنجبرزاده یادآور شد: عربستان سعودی در ابتدا اعلام کرد که ایران مانند دیگر کشورها حجاج خود را اعزام کند و ما نیز پذیرای آنان هستیم اما جمهوری اسلامی ایران این موضوع را رد کرد و در نهایت عربستان سعودی شروط ما را برای اعزام حجاج پذیرفت.

وی ادامه داد: شروط جمهوری اسلامی ایران برای اعزام حجاج، حفظ سلامت، عزت و امنیت زائران و پرهیز از هر نوع برخورد نامناسب و ناشایست با آنان است، زیرا ایران در عربستان سعودی سفارت ندارد، ازاین رو این کشور به طور حقوقی و نیز کتبی پذیرفت که از موعد ورود حجاج ایرانی به فرودگاه هایش تا پایان حضور آنان به طور صد درصدی سلامت آنان را ضمانت کند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تنها شرط عربستان سعودی برای زوار ایرانی این بود که مراسم دعای کمیل به دلیل رعایت مسائل امنیتی و خطر داعش لغو شود، چراکه نگران بودند مشکلی برای حجاج ایرانی پیش آید. بنابراین تصمیم گرفته شد که دعای کمیل در فضای دربسته همچون سالن هتل های محل اقامت زائران قرائت شود و سایر مراسم ها ازجمله مراسم برائت از مشرکین همچون گذشته و بدون تغییر انجام خواهد شد.

رنجبرزاده با اشاره به این که برگزاری حج عمره منوط به موفقیت آمیز بودن برگزاری حج تمتع است، تاکید کرد: برپایی حج عمره مشروط به پایبندی عربستان سعودی به تعهدات خود در حج تمتع است.

وی درباره پرداخت دیه شهدای ایرانی در حج دو سال پیش نیز گفت: دیه شهدای جرثقیل در مسجد حرام پرداخت شده است اما ایران اعلام کرده دیه شهدای فاجعه منا نیز باید همزمان پرداخت شود که این درخواست مورد پذیرش عربستان واقع نشده است، چراکه تقبل پرداخت دیه برای شهدای منا به معنای پذیرش قصور آنان در این فاجعه خواهد بود.

حج تمتع سال 96

عضو هیات رئیسه مجلس در عین حال تصریح کرد: ما مستندات فراوانی در اختیار داریم و با 800 نفر از زائران نیز مذاکره کرده ایم و گزارش و اسناد متعدد داریم که در این حادثه قصور از سوی سعودی ها بوده است.

رنجبرزاده افزود: مقرر شد عربستان در این خصوص تحقیقات لازم را انجام دهد، مذاکرات ما با آنان در این راستا ادامه می یابد.

منبع : ایرنا

تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 فروردین 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.