امروز : شنبه 30 تیر 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


417 بازدید

علائم و درمان سرماخوردگی در نوزادان

دسته بندی : دانستنی های نوزادان کد مطلب : 847

علائم و سرماخوردگی در نوزادان

سرماخوردگی کودکان

علایم سرماخوردگی در سال های اول تولد در مقایسه با کودکان بزرگ تر و افراد بالغ شدت بیشتری دارد. ممکن است فرزند شما به دفعات دچار سرماخوردگی شود به خصوص اگر خواهر یا برادر بزرگترش ویروس را از مدرسه به خانه بیاورد. اگر فرزند تان دچار سرفه های پشت سر هم یا عمیق شود یا هنگام سرفه کردن سینه اش خس خس کند حتی اگر تب هم نداشته باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

در دو یا سه ماهه اول تولد مقاومت بدن بسیار کم است، بنابراین اگر در ظاهر ناخوش است، بهتر است مورد معاینه پزشک قرار گیرد.

علایم اولیه سرماخوردگی در کودکان شیرخوار عبارت اند از:

  • تب ناگهانی
  • بی قراری
  • تحریک پذیری و عطسه های فراوان

پس از چند ساعت علایم دیگر نیز شروع می شوند که شامل ترشح از بینی و گرفتگی آن می گردد که این موضوع می تواند منجر به اختلال در شیر خوردن شود. برخی از نوزادان در ابتدای سرماخوردگی ممکن است استفراغ کنند یا مبتلا به اسهال گردند. تب در هنگام سرماخوردگی ممکن است از چند ساعت تا سه روز طول بکشد.

با آمدن فصل سرما فرزندانمان در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند . در اینجا نکاتی برای درمان سرماخوردگی کودکان ذکر می شود .

بچه های بزرگتر اگر علائم شدید و جدی نداشته باشند نیاز به مراجعه به پزشک ندارند . ولی اگر کودک کوچکتر از سه ماه دارد با بروز اولین علائم سرماخوردگی به متخصص اطفال مراجعه نمایید . چون در بچه های کوچک علائم سرماخوردگی می تواند به خاطر یک جدی تر باشد یا به سرعت یک سرماخوردگی به یک بیماری شدید مثل ذات الریه تبدیل شود .در بچه های بزرگتر از سه ماه اگر علائم زیر وجود داشت به پزشک مراجعه نمایید .

علائم سرماخوردگی در نوزاد بالای سه ماه

  • اگر کودک به سختی نفس می کشد تعداد تنفس افزایش یافته در بالا یا پایین دنده ها در زمان نفس کشیدن به داخل کشیده می شود.
  • اگر لب ها یا ناخن ها به رنگ آبی در آمده است.
  • اگر ترشحات بینی بیش از ده روز خلطی باقی بماند.
  • اگر سرفه ها بیش از ده روز طول بکشد.
  • اگر کودک دچار گوش درد است.
  • اگر تب بیشتر از 38.9 باشد.
  • اگر کودک آلودگی زیادی داشته باشد.

درمان سرما خوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی نوزادان

متاسفانه درمان قطعی برای سرماخوردگی وجود ندارد. آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری هایی که با بیماری همراهی دارد استفاده می شود ولی روی ویروس اثری ندارد . پس بهترین کاری که شما برای فرزندتان می توانید انجام دهید این است که علائم بیماری را کم کنید . باید بچه به اندازه کافی استراحت کند ومایعات فراوان بنوشد .

اگر تب دارد یا بی قرار است به او استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید . در بچه های بزرگتر از شش ماه می توان ایبوپروفن داد و استفاده این دارو بلامانع است .به شرط اینکه بچه کم آبی نداشته باشد و یا مبتلا به استفراغ های زیاد نباشد . و البته مطمئن باشید که مقدار درستی به او داده شود .

این مهم است که توجه داشته باشید از هر داروی سرماخوردگی یا ضد سرفه در بچه های زیر دو سال نمی توان استفاده کرد چون می تواند خطر آفرین باشد . به یاد داشته باشید که سرفه باعث می شود که قسمت های تحتانی دستگاه تنفسی ( ریه ها ) از خلط پاک شود و نباید جلوی سرفه را گرفت .

اگر به خاطر بسته بودن بینی کودکتان نفس کشیدن برایش سخت می شود یا نمی تواند به خوبی شیر یا بخورد از قطره ها یا اسپری های سالین استفاده کنید .می توانید بعد از ریختن قطره از وسائلی که مخصوص مکش ترشحات بینی است استفاده نمایید . پانزده تا بیست دقیقه قبل از شیر دادن به بچه دو قطره داخل بینی بریزید . هرگز از قطره های بینی که حاوی دارو است استفاده ننمایید و تنها مجاز به مصرف قطره کلرید سدیم می باشید .

هنگامی که از وسایل مکشی استفاده می کنید باید حباب آنرا در بیرون از بینی فشار داده و به آرامی نوک آنرا داخل بینی قرار داده و حباب را آهسته رها کنید . این وسیله در بچه های بالای شش ماه کارآیی زیادی ندارد ولی به هر حال قطره بینی در هر سنی موثر است .

یک دستگاه بخور در اتاق کودک روشن کنید . این وسیله باعث می شود ترشحات نرم شود و بچه احساس راحتی بیشتری کند .دستگاه را در نزدیک کودک ولی در محلی امن قرار دهید .حتما هر روز آب آنرا تعویض نمایید و مطمئن باشید که آب داخل آن تمیز باشد . دستگاه بخور سرد توصیه می شود مورد استفاده قرار گیرد .

منبع : نی نی بان

تاریخ انتشار : دوشنبه 8 آذر 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.