امروز : سه شنبه 26 تیر 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


190 بازدید

چرا رهبر انقلاب حسن روحانی را دکتر و دانشمند خطاب کرد؟

دسته بندی : اخبار سیاسی کد مطلب : 2786

چرا رهبر انقلاب حسن روحانی را دکتر و دانشمند خطاب کرد؟

حجت الاسلام حمید رسایی نوشت: دوستان مختلفی درباره علت استفاده لفظ “دانشمند” و “دکتر” در متن حکم تنفیذ آقای روحانی پرسیده اند. علت سئوال هم این است که با توجه به شبهاتی که درباره مدرک علمی ایشان مطرح شده، آیا استفاده از این الفاظ معنای خاصی ندارد؟

حمید رسایی

پاسخ روشن است:

اولا توقع از رهبر معظم انقلاب این است که با موضوعات مختلف، به عدالت رفتار کند. بنابر این وقتی هنوز هیچ شکایتی در خصوص مدرک علمی آقای روحانی وجود ندارد و بالطبع در هیچ محکمه ای، موضوع مدرک دکترای وی مورد بررسی و ارزیابی قرار نگرفته، چرا باید از سوی رهبر انقلاب مورد تردید قرار بگیرد؟!

البته این به معنای غلط بودن ادعاهای مستند صورت گرفته درباره سرقت علمی در تهیه رساله دکترای روحانی نیست و بدیهی است که ادعاهای صورت گرفته در مجرای خود قابل پیگیری است.

ثانیا با دقت در متن تنفیذی که رهبر انقلاب برای روسای جمهور سابق مرقوم داشته اند، (موارد زیر) مشخص می شود که استفاده از اصطلاح “دانشمند” مسبوق به سابقه است و این موضوع ارتباطی به مدرک علمی افراد ندارد.

ثالثا نکته مهمتر از موارد فوق، علاوه بر اینکه رهبر انقلاب در متن تنفیذ بر خلاف دوره های قبل به فرد منتخب تبریک نگفته است، تفاوت صفاتی است که با توجه به عملکرد دور اول آقای روحانی، از سوی امام خامنه ای، در متن حکم دوره دوم ریاست جمهوری وی، بکار برده شده است. این تفاوت وقتی بیشتر احساس می شود که آن را با صفاتی که رهبر انقلاب در متن تنفیذ روسای جمهور سابق بکار برده اند، مقایسه کنیم:

متن تنفیذ هاشمی در سال ۷۲: خدای بزرگ را سپاس که در این نوبت نیز، رأی مصیب ملت، مسؤولیت را به دستهای توانای مردی سپرد که در میدانهای دشوار، لیاقت و امانت و صلاحیت و کاردانی و برجستگی او را آزموده بود. مردی بزرگ از سابقینِ اوّلینِ انقلاب و از حوارییّن و انصار دیرین امام راحل. عالمی متفکر، سیاستمداری هوشمند، فقیهی زمان شناس، مجاهدی خستگی نشناس، برادری مهربان برای ضعیفان و مدیری کاردان برای کشور…

متن تنفیذ خاتمی سال ۷۶: این جانب ضمن تبریک به ملت عزیز و با معرفت به شایستگی و برجستگی دانشمند متفکر، جناب حجهالاسلام آقای حاج سید محمّد خاتمی (دامت معالیه)، رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم…. مردی روحانی و کارآزموده و انقلابی و اهل دانش و معرفت قرار یافته و یکی از تربیت شدگان حوزه معرفت دینی،

متن تنفیذ خاتمی سال ۸۰: اینجانب با سپاس خداوند متعال و عرض تبریک به ملت عزیز و با معرفت به مراتب شایستگی و اندیشمندفرزانه جناب حجهالاسلام آقای حاج سید محمد خاتمی دامت معالیه، رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم… شخصیتی انقلابی و فرزانه و منتسب به بیت سیادت وعلم وتقوا.

متن تنفیذ احمدی نژاد سال ۸۴: ملت ما با اکثریتی قاطع، شخصیتی انقلابی و دانشمند و مدیری شایسته و کارآزموده و دارای سوابق مجاهدت صادقانه در صحنه های گوناگون را، به ریاست جمهوری برگزیده است. سخن صریح و قاطع و صادقانه ایشان در تعهدبه خدمتگزاری و رفع محرومیت و مبارزه با فساد، و لحن افتخارآمیز ایشان در پایبندی به اسلام و آرمان های انقلاب، که با منش مردمی و ساده زیستی همراه بود، دلها و آراء مردم را متوجه ایشان کرد و مسئولیت مهم ریاست جمهوری را بر دوش ایشان نهاد.

متن تنفیذ احمدی نژاد سال ۸۸: اینجانب… انتخاب جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد را در دهمین انتخابات ریاست جمهوری تبریک می گویم و به پیروی از ملت بزرگوار ایران، رأی آنان را تنفیذ و این مرد شجاع و سختکوش و هوشمند را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

متن تنفیذ روحانی سال ۹۲: اکنون که رأی قاطع ملت ایران شخصیتی دانشمند، و کارآزموده ی میدان های گوناگون، و دارای سوابق جهادی متعدد، و مفتخر به حضور در مسئولیت های دینی و سیاسی را به مدیریت اجرائی کشور برگزیده است، این جانب نیز به پیروی از آنان و همراه با تبریک به ایشان، رأی ملت را تنفیذ و جناب حجهالاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

متن تنفیذ روحانی سال ۹۶: اینجانب به پیروی از گزینش ملّت ایران، رأی آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجه الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

منبع : شلمچه نیوز

تاریخ انتشار : دوشنبه 16 مرداد 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.