امروز : پنجشنبه 28 تیر 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


345 بازدید

علت پا پس کشیدن امریکا از توافق با روسیه

دسته بندی : اخبار بین الملل کد مطلب : 451

علت پا پس کشیدن امریکا از توافق با روسیه در مورد سوریه

لاوروف و جان کری

جان کریی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تعلیق مذاکرات کشورش با مسکو درباره از سرگیری آتش بس در سوریه و تشکیل اتاق عملیات نظامی مشترک برای هدف قرار دادن تروریستها گفت: گرفتن این تصمیم برای ما آسان نبود. این اظهار نظر واشنگتن نشان می دهد که این کشور بعد از اینکه خود را در تنگنایی بسیار شدید دید، مجبور شد از آخرین برگه خود که همان قطع رابطه با مسکو درباره سوریه است استفاده کند.

درخواستهای روسیه از آمریکا بعد از توافق، بر یک هدف واحد که همان مجبور کردن واشنگتن به جداسازی معارضان موسوم به میانه رو از گروه تروریستی النصره است، متمرکز بود. اما آمریکا نتوانست این کار را انجام بدهد یا اینکه اصلا مایل به انجام این کار نبود، زیرا اگر این کار را انجام می داد، معادله میدانی، به نفع ارتش سوریه تغییر می کرد.

کرملین در واکنش به خروج واشنگتن از توافق تاکید کرد که آمریکا در عمل به وعده های خود برای جدا کردن تروریستها و معارضان در سوریه، شکست خورد.کرملین همچنین اعلام کرد که مسکو امیدوار است که واشنگتن همه تعهدات خود را انجام بدهد، امری که تا این لحظه اتفاق نیفتاده است.

به نظر می رسد که آمریکا برای توافق با روسیه تحت فشار بود و مجبور به امضای این توافق شد تا چنین القا کند که خواهان راه حل سیاسی در سوریه است. اما با آغاز اولین دقایق آتش بش، گروههای مسلح برخوردار از حمایتهای آمریکا، آتش بس را نقض کردند و این امر نشان می دهد که آمریکا خواهان خنثی کردن اثرگذاری توافق بود، زیرا در صورت تحقق اهداف این توافق، به منافعش در سوریه لطمه وارد می شد.

عملیات نظامی ارتش سوریه در حلب بویژه در محلات شرقی این شهر با کمک آشکار روسیه، از برجسته ترین دلایل نقض آتش بس توسط آمریکا و تعلیق مذاکراتش با مسکو درباره بحران سوریه به شمار می رود، زیرا این عملیات ضربه سنگینی به گروههای تروریستی برخودار از آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس وارد می ساخت.

تاثیر توافق روسیه و آمریکا فقط بر معادلات میدانی منحصر نشد، بلکه بعد از این توافق معارضان سیاسی سوریه به طور کامل از فضای دیپلماتیک، غیبشان زد، زیرا کشورهای غربی آنها را کنار گذاشتند. این امر در واقع ضربه به هر پروژه سیاسی که در خدمت گرایشهای آمریکا است به شمار می رود. بنابراین عدم وجود قدرت سیاسی برای معارضان سوریه، واشنگتن را واداشت از توافق اخیر پا پس بکشد، تا برای دمیدن روحی جدید در پیکر معارضان سیاسی کاملا آماده شود.

بعد از اینکه آمریکا از پایان توافق با روسیه درباره سوریه داد، به نظر می رسد گروه تروریستی جبهه فتح الشام یا همان النصره السابق، هدیه ای به این کشور داده است. زیرا النصره برای اولین بار که در نوع خود بی سابقه است، به کشته شدن ابوفرج المصری مرد شماره 2 خود در پی حملات ائتلاف بین المللی در اطراف جسرالشغور در حومه ادلب در شمال سوریه اعتراف کرد. این در حال حاضر چنین القا می کند که واشنگتن با این گروه تروریستی مبارزه می کند. واشنگتن تلاش دارد، اظهارات روسیه درباره آمادگی این کشور برای مبارزه با تروریستها یا جدا کردن گروههای تروریستی از میانه رو را ثابت کند.

این عملیات همچنین بعد از گزارشهای غربی مبنی بر وجود هماهنگی بین آمریکا و گروه تروریستی النصره و همچنین اعتراف برخی از سرکرده های این گروه تروریستی به دریافت سلاحهای آمریکایی است، صورت گرفته است، بنابراین حمله آمریکا به مواضع النصره و اعتراف النصره، بیانگر اهداف خاصی است.

منبع : خبرگزاری تسنیم

برچسب ها : ,
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.