امروز : شنبه 30 تیر 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


386 بازدید

علت چپ دست یا راست دست بودن افراد کشف شد

دسته بندی : چرا و چگونه کد مطلب : 1427

علت چپ دست یا راست دست بودن افراد کشف شد

محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد.

پیش از این محققان مختلف به این نتیجه رسیده بودند که چپ دست یا راست دست بودن افراد به نامتقارنی دو نیمکره مغز آن ها بستگی دارد؛ اما محققان آلمانی دریافتند اولویت استفاده از دست چپ یا راست در هشت هفتگی جنین و در نخاع آن مشخص می شود و در هفته سیزدهم بارداری با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص است.

چپ دست ها

حرکات دست و بازو توسط غشای حرکتی مغز کنترل می شود. این غشا سیگنال های مربوطه را به نخاع ارسال می کند تا در آنجا به دستورالعمل های حرکتی تبدیل شوند. با وجود این در مراحل اولیه رشد جنین غشای حرکتی مغز با نخاع ارتباط ندارد و پس از تشکیل پیش سازهای دست در رحم برقرار می شود.

محققان برای اثبات این نظریه، بیان ژن نخاع را بین هفته هشتم تا دوازدهم بارداری تحلیل کردند و در بخش هایی از نخاع جنین که حرکات بازو و پا را کنترل می کنند، تفاوت های مهمی بین جنین های چپ دست و راست دست شناسایی کردند.

همچنین محققان علت فعالیت های ژنتیکی نامتقارن را ردیابی کرده و عوامل اپی ژنیکی را شناسایی کردند که منتهی به آنزیم هایی می شود که گروه های متیل (گروهی که از پیوند شیمیایی یک اتم کربن با سه اتم هیدروژن تشکیل شده است) را به دی ان ای متصل می کنند و موجب کاهش قابلیت بازخوانی ژن ها شده یا بر این قابلیت اثر می گذارند. اپی ژنیک به تغییرات خارجی دی ان ای اشاره دارد که ژن را خاموش یا روشن می کنند. این تغییرات توالی دی ان ای را تغییر نمی دهند، بلکه بر نحوه بیان ژن تاثیر می گذارند.

نتایج این تحقیقات نشان داد این پدیده در قسمت چپ و راست نخاع به اشکال متفاوتی به وقوع می پیوندد و در نتیجه فعالیت ژن ها در دو طرف نخاع با یکدیگر متفاوت است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه eLife منتشر شده است.

منبع : ایرنا

تاریخ انتشار : یکشنبه 1 اسفند 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.