امروز : یکشنبه 28 آبان 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


2337 بازدید

فرزندان تان را خلاق بار بیاورید

دسته بندی : روانشناسی کودکان کد مطلب : 72

ایجاد خلاقیت در کودکان

وقتی نوزادی به دنیا می آید بار مسئولیت سنگین اما شادی بخشی که همانا ساختن آینده اوست زندگی مادران و پدران جوان را شامل شود.

در این بین گاه سردرگمی و نگرانی هایی وجود دارد که تمرکز و توانایی های روحی و روانی والدین را تحت تااثیر قرار می دهد . بهتر است برای شروع این را بگویم که آینده کودکان مان ساخته نمی شود مگر به دست همت , صرف وقت و سرمایه گذاری بر روی استعدادهای آنها در سایه امنیت عاطفی که در کنار مادر و پدر معنا خواهد گرفت.

اما در این میان به جاست که متذکر شوم این سرمایه گذاری باید هم به صورت علمی و هم به صورت عملی باشد تا ما را به نتیجه دلخواه از رشد و نمو کودکانمان برساند.برای موفق بودن در این مسیر معنوی مهمترین راه شروع آموزش و تمرین با کودکان از طریق بازی که زبان و دنیای کودکان را تشکیل می دهد می باشد . همچنین با عنایت به این مهم که در علم روانشناسی سن شخصیت سازی و تقویت هوش کودک در ۳ سال اول زندگی او شناخته شده است, والدین برای بارور ساختن شخصیت و استعدادهای کودکان می بایست از روش بازی و آموزش های غیر مستقیم با آنها در این سنین ارتباط داشته باشند.

علم روانشاسی مدرن به اثبات رسانده آنچه را که در بازی و آموزشهای غیرمستقیم می توانیم به کودکانمان منتقل کنیم هیچ گاه نمی توانیم با قوانین سرد و خشک در خانه و باید نبایدهای متداول در فرهنگ اجتماعی به آنها آموزش دهیم . اما از آنجائیکه وظیفه والدین فقط عشق ورزیدن و ایجاد امنیت عاطفی است که همانا تقویت هوش عاطفی واخلاقی کودک را تکامل می بخشد لذا وظیفه آموزش از طریق بازی را به مشاوران متخصص و مربیان کارآزموده باید سپرد تا در این راه ما را یاری کنند تا بدانیم چگونه باید بازی کنیم تا کودکی با حداقل مشکل در تعاملات اجتماعی داشته باشیم.

در این میان وجود کارگاههای تخصصی بازی و خلاقیت کودک به همراه مادر از سن ۶ ماه تا ۳سالگی که سالهاست در کشورهای دیگر و ازجمله کشور خودمان به تجربه گذاشته شده است می تواند ما را برای رسیدن به این هدف نزدیک و نزدیکتر کند.در این کارگاهها مربیان با تجربه به کمک مشاوران متخصص و به کار گیری متدهای کامل و مدرن و باتوجه به شناخت شخصیت و روحیات و سن او و نیازها و تواناییهایی که به انواع مختلف بازی در سنین مختلف دارند به همراهی مادران با بازی با کودکان درایجاد اعتماد به نفس , ایجاد خلاقیت , تمرکز , شناخت دنیای اطراف خود , درک بهتر مفاهیم , آموزشی , هم نوع دوستی , تقویت هوش اخلاقی و انواع هوش موجود در یک کودک و شناخت و تقویت آنها و تسریع بخشیدن به آموزشهایی که باید داشته باشد , تقویت و تعادل حواس پنج گانه کودک , تقویت تحرکات بدنی کودک , تخلیه انرژی کودک , یادگیری آداب و رسوم و خارج شدن از دنیای تک بعدی خود و یادگیری تعاملات اجتماعی و ازبین بردن ترسها و وسواسهای آنها آنهم بصورت غیر مستقیم می تواند کمک بسیار بزرگی برای کودکان و مادران جوان باشد چرا که شاید گاهی نگرانی های مادرانه تمرکز چگونگی برخورد با کودک را ازخانواده ها بگیرد اما در این کلاسها دقیقا به مادرها کمک میشود تا کنترل نگهداری و رسیدن به هدف بزرگ خود را هرچه بیشتر از پیش داشته باشند.

این تجربه سالهاست که در کشورهای اروپایی و امریکایی و همچنین کشور ما به کمک متدهای دانشمندان بزرگ علم روانشناسی به انجام رسیده و با روبرو بوده است و نتایج آن بعد از چند جلسه کاملا میتواند برای خانواده ها قابل مشاهده باشد . نتایجی که زمان ورود کودک به اجتماع و رفتن به مهد و پیش دبستانی خود را کاملا” روشن و واضح نشان خواهد داد و این مسیررا برای کودک , والدین و مربیان در مهدها بسیار سهل تر خواهد کرد.

منبع : سلامتستان

تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 اسفند 1391
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.