امروز : یکشنبه 28 آبان 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


2518 بازدید

قهرمانی ایران در جام جهانی کشتی تهران 2013

دسته بندی : اخبار ورزشی کد مطلب : 26

کشتی تیم ملی آزاد جمهوری اسلامی ایران 2013

به گزارش ایرنا ، جمعه شب ، یک شب به یادماندنی و خاطره انگیز برای کشتی ایران بود که طومار روس های مدعی را درهم پیچید.

تیم مقتدر ایران در دیدار نهایی چهل و یکمین دوره پیکارهای جام جهانی کشتی آزاد، مقابل تیم صاحب نام روسیه ، قاطعانه و با نتیجه 6 بر یک به برتری دست یافت و با تصاحب ششمین عنوان قهرمانی جام جهانی، برای دومین سال پی در پی نیز، دست روس ها را از رسیدن به این جام کوتاه کرد.

شاید این سوال پیش آید، روس ها از نفرات و مهره های اصلی خود که در پیکارهای کشتی قهرمانی سال 2011 بزرگسالان جهان در استانبول ترکیه به مقام قهرمانی دست یافتند و در بازی های المپیک لندن نیز قهرمان شدند، در رزمگاه تهران استفاده نکردند و همین مساله، زمینه قهرمانی تیم ایران را در چهل و یکمین دوره پیکارهای جام جهانی فراهم ساخت.

در پاسخ به این سوال باید گفت، ساختار و زیربنای کشتی روسیه شرایط متفاوتی با سایر کشورهای صاحب نام دنیا از جمله آمریکا، ترکیه و جمهوری آذربایجان دارد و روس ها در همه وزن های کشتی خود چه آزاد و چه فرنگی از وجود چندین کشتی گیر هم سطح و هم طراز (حداقل بین 5 تا 7 کشتی گیر در هر وزن) بهره می برند که جملگی تفاوتی از نقطه نظر فنی برای قهرمانی در میدان های بزرگ ندارند.

روس ها اگرچه قهرمانانی چون جمال اوتار بی سلطانوف، ویکتور لبدوف، بسیک کودوخوف، رسول ژوکایف، دنیس چارگوش، آنزور اوریشف، عبدالسلام قادس اف و بلال ماخوف که در استانبول و المپیک لندن به میدان آمدند را به دلیل در پیش بودن پیکارهای کشتی قهرمانی سال 2013 بزرگسالان اروپا که یک ماه دیگر در گرجستان برگزار خواهد شد، با خود به تهران نیاورده بودند اما کشتی گیرانی چون نریمان اسرافیل اف، الکساندر بوگومایف،

آلن گوگایف، کاخابر هوبژتی، ماگومد ابراهیم اف، یوری بیلونوفسکی و فیلکس تساریکایف، دستکمی از کشتی گیران المپیکی روسیه نداشتند و از نقطه نظر فنی و تکنیکی در حد و اندازه نفرات المپیکی این کشور بودند.

مردان دلاور و شجاع کشتی ایران، جمعه شب شکست سنگین و تلخی را برای روس های کشتی بلد و مغرور رقم زدند که تا مدت های زیادی از ذهن آنها پاک نخواهد شد.

روس ها جمعه شب به همان سرنوشتی دچار شدند که یک شب قبل از آن، مردان توانمند و شجاع کشتی ایران برای آمریکایی ها رقم زدند.

حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور، صادق گودرزی، احسان لشکری، حامد تاتاری و کمیل قاسمی در نبرد تیمی با روس ها با به نمایش گذاشتن کشتی های تهاجمی و زیبا، حریفان روس را وادار به تسلیم کردند.

صادق گودرزی در حالیکه مقابل کاخابر هوبژتی عقب بود، در ثانیه های پایانی کشتی را به اصطلاح رو کرد و مبارزه سنگین خود را با برتری به پایان برد. گودرزی با غیرت و تعصب مثال زدنی، همه

توان و قدرت خود را به کار بست تا از کشتی گیر روس یک مغلوب بسازد.

قهرمانی تیم ملی کشتی ایران - پرچم ایران


حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور، احسان لشکری، حامد تاتاری که برای نخستین بار به عضویت تیم ملی ایران درآمده بود و کمیل قاسمی نیز به سان گودرزی غیرتمندانه و متعصب برابر روس ها کشتی گرفتند و سربلند از تشک بیرون آمدند.

اما مهدی تقوی قهرمان سال های 2009 و 2011 جهان در وزن 66 کیلوگرم، تنها کشتی گیر تیم ایران بود که در مصاف با تیم روسیه

مقابل آلن گوگایف نایب قهرمان سال 2010 در مسکو - روسیه شکست را پذیرفت.

کشتی گیران کشورمان در مقابل تیم روسیه به سان مسابقه با تیم های ژاپن، بلغارستان، گرجستان و آمریکا با شیوه تهاجمی و اجرای فنون زیبا مبارزه کرده و با یورش به پاهای کشتی گیران روس و زیرگیری های بی امان و درخت کردن، امان روس ها را بریده و بارها روس ها را به روی تشک زدند.

تنها پس از گذشت چند ماه از بازی های المپیک 2010 لندن، رسول خادم مدیر فنی و سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران با تغییر در شیوه مبارزه کشتی گیران کشورمان، توانست آنان را آماده مبارزه در کارزار پیکارهای جام جهانی کشتی تهران کند.

البته همین شیوه پیش از حضور در بازی های المپیک لندن نیز در تمرینات ملی پوشان کشتی آزاد اعمال شده بود که در المپیک نیز به خوبی جواب داد.

با خاتمه پیکارهای جام جهانی کشتی در تهران و کسب مقام قهرمانی در این مسابقات ، هدف بعدی ملی پوشان کشتی آزاد کشورمان، ابتدا مسابقه های قهرمانی آسیا در اردیبهشت ماه و سپس پیکارهای کشتی قهرمانی بزرگسالان جهان در شهریور ماه سال آینده است.

منبع : ایرنا

برچسب ها :
تاریخ انتشار : شنبه 5 اسفند 1391
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.