امروز : چهارشنبه 28 شهریور 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


322 بازدید

300 ایرانی روزانه به دلیل آنفارکتوس قلبی میمیرند

دسته بندی : بیماری ها و راه های درمان کد مطلب : 2829

300 ایرانی روزانه به دلیل آنفارکتوس قلبی میمیرند

مسعود قاسمی؛ رئیس نوزدهمین همایش بین المللی تازه های قلب و عروق در نشست خبری که در ارتباط با نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق برگزار شد، اظهار داشت: های قلب و عروق در مردان بالای 40 سال در کشور 57 درصد میزان شیوع آن بوده و در آبان ماه سال گذشته از 4 هزار و 766 نفر که فوت کرده اند، 441 مورد آن مربوط به ایست قلبی بوده است که در این مدت گازهای ناشی از احتراق در آسمان کشور، شدت بیشتری داشته است.

انفارکتوس قلبی

وی افزود: سالانه 375 هزار نفر در کشور فوت می کنند که 35 هزار مورد آن ناشی از سکته های قلبی و مغزی است، البته آمار ایران نیز تقریباً مشابه آمار جهانی بوده و به طور کلی می توان با پیشگیری آن را کاهش داد.

رئیس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق بابیان اینکه فشار خون عامل اصلی سکته مغزی و یکی از بزرگ ترین عامل ها در بروز قلبی است، گفت: 40 درصد مرگ ها در ایران به دلیل مشکلات قلبی بوده که از این میزان 20 درصد مستقیم به دلیل سکته قلبی است.

قاسمی اضافه کرد: روزانه 300 مرگ ناشی از آنفاکتوس قلبی در کشور رخ می دهد که تهران رکورددار آن بوده و موقعیت سوق الجیشی این شهر و یا محبوس شدن هوای تهران، جمعیت بالا و فعالیت پراسترس مردم ازجمله دلایل آن است.

رئیس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق عنوان کرد: افرادی که دچار فشار خون بالا بوده تا آخر عمر باید دارویی و ای خود را مدنظر قرار دهند، همچنین نامنظمی های قلبی تحت کنترل باشد؛ چراکه این نامنظمی لخته در داخل قلب ایجاد کرده که ممکن است به مغز انتقال یافته و سبب سکته مغزی شود که امروزه می توان اقدامات مؤثری جهت کمک به این بیماران انجام داد.

وی افزود: استعمال قلیان و دخانیات یک عامل کشنده و خطرناک بوده که در بروز بیماری های قلبی بسیار تأثیرگذار است و متأسفانه جوانان امروز بسیار درگیر این مسئله شده در حالی که باید تابع روش های مدار باشند.

قاسمی ادامه داد: شیوع بیماری های قلبی و عروقی امروزه در ایران و جهان به حدود 30 سال کشیده شده که یکی از دلایل آن روش های نامطلوب زندگی، چاقی، کم تحرکی و استعمال دخانیات است که خانواده ها بسیار باید نسبت به این مسائل آگاه باشند و در کنار آن مدارس نیز اقدامات لازم را جهت برنامه های پیشگیرانه انجام دهد.

رئیس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق با اشاره به اینکه آگاهی های اجتماعی در کاهش بیماری های قلبی و عروقی بسیار مؤثر است، گفت: اندازه گیری فشار خون در زمان مناسب یعنی پیشگیری از بسیاری از بیماری ها، بنابراین با اقدامات به موقع و پیشگیرانه می توان به میزان زیادی حوادث قلبی و عروقی را کاهش داد.

وی به ایزومر ترانس در روغن ها اشاره کرد و گفت: اگر این میزان در روغن ها بالا باشد بسیار مضر و کشنده است که متأسفانه در روغن های قنادی و برخی از روغن های و پز این ایزومر ترانس بسیار بالا بوده و مردم باید توجه کنند که هنگام خرید روغنی را مورد توجه قرار داده که ایزومر ترانس آن نزدیک به صفر باشد.

قاسمی گفت: فشار خون و چربی خون بالا، دیابت، دخانیات، نداشتن مناسب و استرس مزمن از فاکتورهای اصلی بروز بیماری های قلبی و عروقی است و افرادی که خواب نامناسب داشته بیشتر در معرض فشار خون بالا و بیماری های قلبی هستند که می توان گفت 7 ساعت خواب ممتد برای حفظ سلامتی بدن لازم است.

رئیس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق در پایان گفت: استرس مزمن و طول کشنده یک ریزفاکتور خطرساز در بروز بیماری های قلبی است که افراد این مسئله را جهت پیشگیری از بیماری های قلب و عروق باید مدنظر قرار دهند.

منبع : خبرگزاری فارس

تاریخ انتشار : شنبه 21 مرداد 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.