امروز : پنجشنبه 31 خرداد 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


319 بازدید

ناسا کشت سیب زمینی روی سطح کره مریخ را ممکن دانست

دسته بندی : دانش و فناوری کد مطلب : 1624

ناسا کشت سیب زمینی روی سطح کره مریخ را ممکن دانست

فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به کشید که در مریخ تنها می ماند و برای حفظ بقا مجبور می شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، گروهی از دانشمندان آزمایشی با نام سیب زمینی در مریخ را با پشتیبانی ناسا اجرا کرده اند که نشان می دهد تلاش خیالی شخصیت اصلی فیلم مریخی چندان نیز غیرممکن نخواهد بود.

برای اجرای این آزمایش، دانشمندان ناسا و مرکز بین المللی سیب زمینی در لیمای پرو فضای آزمایشگاهی را ایجاد کردند که شرایط محیطی سطح مریخ را شبیه سازی می کند. این فضا درون مخزنی به کیوب ست ایجاد شده است که به پمپ ها و آب پاش ، نور ال ای دی، و تجهیزاتی برای شبیه سازی دمای مریخ و ایجاد چرخه شب و روزی مشابه با مریخ، گازهای مریخی و فضار هوای سطح سیاره مجهز است.

در فوریه سال 2017 محققان خاک بی ثمر دشتی در پرو را وارد این مخزن ساختند، و درون آن سیب زمینی کشت دادند و در جعبه را بسته و در انتظار نشستند. به گفته محققان نتایج اولیه مثبت بوده است به این معنی که سیب زمینی در خاک بی حاصل بیابان و تحت شرایط مریخی می تواند رشد کند.

به گفته جولیو والدیویا سیلوا یکی از محققان ناسا در دانشگاه مهندسی و فناوری لیما، درصورتی که گیاهان بتوانند شرایط دشوار شبه مریخی که برای آنها ایجاد شده است را تحمل کنند، احتمال زیادی وجود دارد که بتوانند روی سطح مریخ نیز رشد کنند.

با این همه این آزمایش اثبات قطعی برای کشاورزی روی مریخ به شمار نمی رود. دلیل اول اینکه خاک مورد استفاده دقیقا خاک مریخ نبوده است و باوجود خشک و بی حاصل بودن، به احتمال زیاد هنوز میکروب هایی درون آن وجود داشته اند که به رشد سیب زمینی کمک کرده اند.

سیب زمینی در مریخ

در این آزمایش همچنین به جای بذر سیب زمینی از تکه های سیب زمینی استفاده شده است که این خود مشکل زا خواهد بود زیرا حفظ و نگهداری از سیب زمینی ها برای در سفری چندین ماهه یا چندین ساله ممکن است گیاه را تحت شرایطی خاص مانند گرم شدن تحت فشار با قرار گیری در معرض اشعه قرار دهد که این شرایط به سلول های سیب زمینی آسیب وارد کرده و کشت دادن قطعات آن را دشوار خواهد ساخت.

با این همه چندین آزمایش دیگر نیز پیش از این نشان داده اند امکان کشت گیاه روی خاک مریخ و حتی روی غبارهای خالی از حیات ماه وجود دارد. ناسا و دیگر موسسه ها و سازمان ها اکنون در تلاشند تا کشت انواع مختلفی از سیب زمینی را روی مریخ مورد آزمایش قرار دهند.

این آزمایش ها در کنار کمک به فضانوردان کشاورز آینده، به کشاورزی روی زمین نیز کمک خواهد کرد زیرا افزایش توانایی در کشت محصولات در شرایط سخت می تواند امنیت غذایی را در مناطقی که تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفته اند، یا قرار خواهند گرفت را تضمین کند.

منبع : همشهری آنلاین

تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.