امروز : چهارشنبه 24 مرداد 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


313 بازدید

پرداخت وثیقه بابک زنجانی توسط یک بانک دولتی خارجی

دسته بندی : اخبار سیاسی کد مطلب : 707

پرداخت وثیقه بابک زنجانی توسط یک بانک دولتی خارجی

بابک زنجانی

یک بانک دولتی خارجی طی نامه ای به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای پرداخت وثیقه بابک زنجانی اعلام آمادگی کرده است.

رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی با اعلام این اظهار کرد: اخیراً یک بانک خارجی 100 درصد دولتی رسماً طی پیام بانکی از طریق سوئیف به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که در صورت تبدیل قرار بازداشت زنجانی به قرار وثیقه، مبلغ وثیقه را پرداخت می کند.

این وکیل دادگستری افزود: با توجه به اینکه این بانک دولتی نمی توانسته مستقیماً با قوه قضائیه ارتباط بگیرد، به بانک مرکزی نامه زده و از بانک مرکزی ایران درخواست کرده این موضوع را به اطلاع دستگاه قضا برساند.

کوهپایه زاده اضافه کرد: بر اساس حقوق بانکی بین المللی وقتی یک بانک 100 درصد دولتی به بانک مرکزی ایران رسماً طی سوئیفت اعلام می کند حاضر است مبلغ وثیقه را پرداخت کند، برای آن بانک مسئولیت دارد و فردا نمی تواند بگوید شوخی کردم.

وکیل مدافع بابک زنجانی تأکید کرد: با توجه به اینکه پیشتر شرکای خارجی موکل برای پرداخت وثیقه اعلام آمادگی کردند و حتی تعهدنامه رسمی در یکی از دفاتر اسناد رسمی تهران دادند و یک بانک دولتی نیز رسماً به بانک مرکزی نامه زده و اعلام آمادگی کرده، در بهترین موقعیت و شرایط برای بازگشت پول و اجرای قانون هستیم.

کوهپایه زاده گفت: جالب اینکه بانک مرکزی به بانک دولتی ارسال کننده سوئیفت پاسخ داده که «این مسئله به ما مربوط نیست و شما مستقیم به شرکت ملی نفت ایران نامه بزنید.»

وی با بیان اینکه از مراکز عالی تصمیم گیری درخواست دارم این مسائل را بررسی کنند، گفت: حتی اگر شرکای خارجی موکل تعهد نمی دادند و بانک دولتی خارجی هم اعلام آمادگی نمی کرد، طبق ماده 242 قانون آئین دادرسی کیفری باید قرار بازداشت زنجانی به قرار وثیقه تبدیل می شد اما الآن 10 ماه است که از مدت قانونی تبدیل قرار گذشته و موکل همچنان در زندان است.

وکیل زنجانی روز گذشته (شنبه) گفته بود که شرکای خارجی موکلش برای گفت وگو با مقامات قضایی ایران به تهران آمدند و به جز یک مرجع ذی صلاح که شأن قانونی عالی هم دارد، هیچ کس حاضر به ملاقات با آنها نشد.

کوهپایه زاده گفته که شرکای خارجی موکلش با حضور در یکی از دفاتر اسناد رسمی تهران، تعهد رسمی داده اند در صورت تبدیل قرار بازداشت زنجانی به قرار وثیقه، مبلغ وثیقه را تودیع کنند.

پرونده بابک زنجانی که پیشتر از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شده، در دیوان عالی کشور به عنوان مرجع تجدیدنظر به سر می برد و آخرین بار رئیس دیوان عالی کشور گفته که رسیدگی به این پرونده هنوز تمام نشده و در جریان رسیدگی است.

این پرونده دو متهم دیگر نیز دارد که آنها نیز مانند زنجانی به اعدام محکوم شدند.

منبع : خبرگزاری تسنیم

تاریخ انتشار : یکشنبه 23 آبان 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.