امروز : یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


168 بازدید

پیش‌ بینی صندوق بین‌ المللی پول از اقتصاد ایران

دسته بندی : اخبار اقتصادی کد مطلب : 1939

پیش بینی صندوق بین المللی پول از اقتصاد آینده ایران

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود از وضعیت شاخص های کلان اقتصادی کشورهای دنیا اعلام کرده است رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ به ۳.۳ درصد خواهد رسید و تورم و بیکاری افزایش می یابد.

این در حالی است که دولت و بانک مرکزی پیش بینی کرده اند نرخ رشد اقتصادی کشور در سال جاری به 5 درصد خواهد رسید و تلاش خواهند کرد که نرخ تورم تک رقمی باقی بماند و مانع افزایش نرخ بیکاری شوند.

آمارهای جدید صندوق بین المللی پول می گوید: نرخ بیکاری ایران در سال 2017 به رقم 12.4درصد خواهد رسید. این گزارش در شرایطی منتشر شده که اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در روزهای 21 تا 23 آوریل 2017 (1تا 3اردیبهشت 1396) در شهر واشنگتن دی سی آمریکا برگزار می شود و از ایران نیز هیأتی به سرپرستی غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی در این نشست شرکت می کند.

اقتصاد جهانی

این نهاد بین المللی می افزاید: رشد اقتصادی ایران که در سال گذشته 6.5 درصد بوده به شدت افت خواهد کرد و به رقم 3.3درصد در سال 2017 خواهد رسید. صندوق بین المللی پول علت کاهش رشد اقتصادی ایران در سال 2017را ناشی از کاهش قیمت نفت و تصمیم کشورهای تولید کننده نفت به پایین نگه داشتن میزان تولید برای جلوگیری از کاهش قیمت دانسته است. براساس آخرین آمار بانک مرکزی ایران رشد اقتصادی در 9 ماه نخست سال گذشته به 11.6درصد رسیده و بخش نفت به تنهایی 65.4درصد رشد داشته؛ البته رشد اقتصادی کشور بدون محاسبه نفت 1.9درصد برآورد شده است.

به گفته پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی ایران، رشد اقتصادی امسال، ناشی از بازپس گیری سهم ایران از بازارهای جهانی نفت بوده است و دولت تلاش می کند تا در سال آینده رشد بخش های غیرنفتی را افزایش دهد.

او می افزاید: از این رو رشد اقتصادی ثبت شده در سال 95در سال بعد قابل تکرار نیست و برای تحقق مجدد رشد های بالا باید بخش های غیرنفتی را فعال و سهم آن را در اقتصاد زیاد کرد. البته صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2018نسبت به سال 2017بهتر خواهد شد و به 4.3درصد می رسد و نرخ تورم هم کمتر می شود اما دورقمی باقی خواهد ماند.

چشم انداز اقتصادی دنیا

صندوق بین المللی پول در آستانه نشست هفته جاری مدیران مالی جهان در واشنگتن، جدیدترین به روزرسانی گزارش «دورنمای اقتصادی جهان» را منتشر کرد که در آن نرخ رشد جهانی برای سال میلادی جاری ۳.۵ درصد پیش بینی شد.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود از وضعیت اقتصاد جهانی، نرخ رشد مورد پیش بینی برای سال ۲۰۱۷ را نسبت به گزارش قبلی خود در اکتبر ۰.۱ درصد افزایش داد و ۳.۵ درصد بازبینی کرد که درصورت محقق شدن، سریع ترین نرخ رشد در 5 سال اخیر خواهد بود. همچنین نرخ رشد جهانی در سال میلادی آینده ۳.۶ درصد پیش بینی شد.

موریس اوبسفلد، اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول اظهار کرد: تسریع رشد اقتصادی بر مبنای رشد تجارت و تولید در اقتصادهای توسعه یافته، نوظهور و اقتصادهای کم درآمد، فراگیر خواهد بود. صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصادی آمریکا در سال میلادی جاری را حفظ کرده و ۲.۳ درصد اعلام کرد که نسبت به ۱.۶ درصد در سال گذشته بالاتر است.

اما دورنمای بالاتری برای 5اقتصاد بزرگ اروپا ترسیم کرد. نرخ رشد اقتصادی مورد پیش بینی برای انگلیس ۰.۵ درصد افزایش یافت و ۲ درصد اعلام شد. طبق گزارش صندوق، نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در سال میلادی جاری به ۱.۷ درصد می رسد. همچنین صندوق، پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی چین را با ۰.۱ درصد افزایش به ۶.۶ درصد و نرخ رشد ژاپن را با ۰.۴ درصد افزایش به ۱.۲ درصد ارتقا داد.

منبع : ایسنا

تاریخ انتشار : پنجشنبه 31 فروردین 1396
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.