امروز : پنجشنبه 3 خرداد 1397
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


2417 بازدید

چگونگی غلبه بر بی اشتهایی و چاق شدن

دسته بندی : رژیم درمانی کد مطلب : 256

چگونگی غلبه بر بی اشتهایی و چاق شدن

رژیم چاقی - غلبه بر بی اشتهایی

در این مقاله بعضی که باعث افزایش اشتها و افزایش وزن می شوند را با هم بررسی خواهیم کرد.

ساختار بدنی فرد ارتباط بسیار قوی با ژنتیک او دارد. معمولاً علت اینکه افراد لاغر بعضی وقت ها خیلی سخت چاق می شوند همین است. به طور عامیانه می گویند این افراد استعداد چاقی ندارند. این جمله به این معنی است که این شخص تا حد محدودی چاق می شود. برای غلبه بر این استعداد لازم است باهوش باشیم و با راه های و هوشمندانه این استعدادها را دور بزنیم.

دلایل شایع لاغر بودن

رایج ترین دلایل برای لاغر بودن یک نفر معمولاً یکی از علت های زیر است:

  • ژنتیک
  • خوردن غذای کمتر از میزان نیاز
  • داشتن سبک زندگی فعال و پر تحرک
  • ورزش بیش از حد

این را هم بدانید خیلی از افراد لاغر هستند به دلیل ناتوانی ها، اختلالات خوردن، اختلالات روحی، و یا سابقه یا عمل جراحی شدید.

در این مقاله ما روش های افزایش وزن را با هم بررسی می کنیم ولی قطعاً برای افرادی که از اختلالات نامبرده رنج می برند بهترین راه حل، بیماری زمینه ای است و بعد واجد شرایط برای این توصیه خواهند بود.


بیشتر اوقات در حال خوردن باشید!

صرف نظر از اینکه چرا می خواهید چاق شوید، خوردن گوشت ها و میان وعده ها یکی از بهترین روش ها برای ارائه کالری به بدن است.

سعی کنید حداقل 6 وعده غذایی داشته باشید که همه ی آن ها و یا حداقل 3 وعده از آن حاوی پروتئین، نشاسته، سبزیجات و چربی باشد. یک مثال برای این وعده غذایی می تواند یک ساندویچ مرغ به همراه نان کامل سبوس دار، میزانی روغن زیتون، سیب زمینی و یک برگ کاهو باشد.

طی برنامه ریزی و در ساعات مشخص بخورید. غذاهای سالم را امتحان کنید و به قیمت چاق شدن خود را قربانی فست فودها و غذاهای چرب و شور نکنید. قطعاً با این روش شما می توانید هفته ای 250 گرم تا نیم کیلو چاق شوید.


بی اشتها هستید؟

وقتی که خوردن برای شما یک بلای آسمانی و شکنجه می شود، چند حقه وجود دارد که بتوانید از این شکنجه گاه فرار کنید. روش هایی که اشتهای شما به خوردن را زیاد می کند.

  • قبل از غذا خوردن کمی راه بروید و فعالیت داشته باشید. زمانی که گرسنه نیستید، خوردن غذایی که شما به آن علاقه دارید می تواند کمک کننده باشد. استفاده از طعم دهنده ها و ادویه ها مخصوصاً آب لیمو و ترشی ها را امتحان کنید.
  • مایعات، شامل آب و آب میوه، نوشابه و چای می تواند شکمتان را کاملا سیر کند. پس سعی کنید تا جای ممکن مایعات را نیم ساعت قبل غذا و به همراه غذا مصرف نکنید. اما نکته دیگر آنکه بین وعده های غذایی و برای تامین آب بدن اول مایعات پرکالری تر نظیر آب میوه، شیر و دوغ، نوشابه های پرکالری و انرژی زا را انتخاب کنید و بعد از آن یک لیوان آب هم مصرف کنید.
  • طعم شیرین و جذاب میوه ها می تواند اشتهاآور باشد. مخصوصاً زمانی که یک ظرف از انواع میوه های خردشده را در کنار خود در حال انجام دادن کارهایتان میل کنید. ترکیب کیوی و پرتقال را امتحان کرده اید؟!
  • اما این را هم بگوییم تا حد امکان نیم ساعت تا یک ساعت قبل وعده غذایی خود را با میوه و سبزی سیر نکنید. میوه ها در مقدار کم می توانند باعث افزایش اشتها شوند اما افراط در مصرف میوه ها می تواند به کلی اشتهای خوردن وعده غذایی اصلی را سرکوب کند. سالاد و سبزی را نیز بعد از اتمام غذای اصلی مصرف کنید. چرا که در شروع غذا خوردن می تواند با پر کردن معده احساس گرسنگی را به کلی سرکوب کند.


غذاهای که کالری را به بدن شما زور چپان می کنند!

1. غذاهای پرکالری و سرشار از مواد مغذی معمولاً غذاهای طبیعی حاوی چربی اند. مخصوصاً چربی های گیاهی. چربی هایی نظیر مغزها و آجیل، بادام زمینی، دانه هایی مثل شاه دانه و برنجک، ذرت بوداده، کره بادام زمینی، کره بادام، آووکادو، و روغن های گیاهی سرشار از کالری و نیز مواد مغذی اند.

2. چربی های حیوانی نیز مواد مغذی و نیز کالری زیادی نظیر چربی های گیاهی را به بدن فرد ارائه می دهد. اما این چربی های همچنین حاوی چربی اشباع هستند و افزایش کلسترول نتیجه قطعی مصرف مداوم و مقادیر بالای آن هاست. پس در مصرف چربی ها اول چربی ها و روغن های گیاهی را انتخاب کنید، سپس مقادیر کمتری از لبنیات کم چرب و در آخر چربی های حیوانی. با این کار افزایش وزن شما منجر به افزایش چربی خون و کلسترول شما نخواهد شد. اگر کلسترول خونتان در سطح نرمال و طبیعی است، می توانید برای دریافت کالری بیشتر لبنیات پر چرب را نیز انتخاب کنید. یک لقمه نان و پنیر و گردو می تواند بهترین منبع پروتئین، کالری، کلسیم و ویتامین D به عنوان یک میان وعده ناقابل باشد.

3. میوه های خشک از دیگر مواد غذایی هستند که مصرف آنها حجم کالری بالایی را به بدنتان ارائه می دهد. حجم کم آب آن ها و کوچک بودن اندازه شان باعث تمایل به مصرف بیشتر می شود. نصف لیوان از میوه های خشک میزان 200 کیلوکالری را به بدن می دهند.
مایعات، شامل آب و آب میوه، نوشابه و چای می تواند شکمتان را کاملا سیر کند. پس سعی کنید تا جای ممکن مایعات را نیم ساعت قبل غذا و به همراه غذا مصرف نکنید.

اما چند غذای پر کالری و مغذی

غلات و نان و تهیه شده از آرد سبوس دار غنی ترین منابع کربوهیدرات های پیچیده اند. می دانید که شیرینی ها تنهای به بدن ما کالری اضافه وارد می کنند اما اگر آرد آن ها آرد کامل باشد منبع غنی ویتامین های B خواهند بود. مثلاً یک کف دست نان حدود 70 کیلوکالری انرژی دارد درحالی که یک کف دست شیرینی که معادل تقریباً 90 گرم شیرینی خواهد بود حدود 150 کیلوکالری انرژی به بدن وارد می کند. بد نیست این شیرینی را با چند تکه میوه همراه کنید. با این کار یک میان وعده ی سالم و پر انرژی دیگر برای خود ساخته اید.

پاستا و ماکارونی منبع پر کالری دیگری از کربوهیدرات های پیچیده است که هر لیوان آن معادل 220 کیلوکالری انرژی خواهد داشت. همراهی این ماکارونی با سس گوجه فرنگی و سبزیجات تازه و لیمو یک وعده غذایی سالم و پر کالری را ارائه خواهد داد. طبخ این ماکارونی بهتر است با روغن های گیاهی و همراه نمک کم باشد.

فراموش نکنید درست مثل لاغر شدن و وزن کم کردن، وزن گرفتن و چاق شدن یک فرآیند آرام است. اگر شما فکر می کنید کم وزن هستید و نیاز به افزایش وزن و توده عضلانی دارید، این روش ها برای رسیدن به این هدف به شما کمک خواهند کرد. اما لازم است قبل از شروع هر یا غذایی حتماً با پزشک یا رژیم درمان خود مشورت کنید.

درمان بی اشتهایی و رژیم چاقی سریع و بی ضرر

درمان بى اشتهایى

اگر بى اشتهایى برای مدت کوتاه و به ندرت باشد، جاى نگرانى ندارد. اما اگر آخرین بارى را که از غذا خوردن لذت برده اید به یاد ندارید، باید سعى کنید عادت عادى خوردن را باز به دست آورید.

در اینجا مواردى را که برای افزایش اشتها باید به آنها توجه و عمل کنید، برایتان می گویم.

به اندازه بخورید.
اشتهاى طبیعى، غذا خوردن به اندازه اى است که وزن بدن را طبیعى نگاه دارد.

اگر اشتهاى طبیعى دارید، باید انواعى از غذاها را بخورید.
اشتهاى زیاد به خوردن فقط یک نوع ماده غذا مثلاً گوشت، اشتهاى طبیعى نیست.

اگر مرتباً خود را وادار به خوردن مى کنید، این هم علامت خوبى نیست.

ویتامین بخورید.
خوردن روزانه مکمل مولتى ویتامین و مینرال ها به بازشدن اشتهاى کاهش یافته کمک مى کند و اگر کم خوردن شما باعث سوءتغذیه شده است، مصرف اضافی مواد غذایى آسیبى به شما نمى رساند.

گاهى در افراد مسن تر با خوردن مکمل روى (ZINC) اشتها افزایش می یابد.
درباره لزوم خوردن مکمل روى با پزشک مشورت کنید.

داروهایتان را کنترل کنید.
درباره احتمال اینکه نوع یا مقدار داروهاى مصرفى تان باعث بى اشتهایى شده باشد سئوال کنید. پزشک ممکن است دارو را با داروهاى دیگرى که اشتها را از بین نمى برند عوض کند.

هر چه را که دوست دارید، بخورید.
اگر لذت غذا خوردن را از دست داده اید، برنامه غذایى خود را عوض کنید. ببینید کدام غذاها برایتان اشتهاآور است و از آنها بخورید. اگر بستنى دوست دارید، هرقدر که مى خواهید بخورید. ما رژیم غذایى ناسالمى را توصیه نمى کنیم، اما اگر بستنى تنها راه رساندن کالرى مورد نیاز به بدن است، هر قدر که مى خواهید بخورید. هدف بالا بردن ضریب اشتها است.

حجم غذایتان را کم کنید.
غذا را با حجم کم و دفعات بیشتر بخورید. معده شما غذاى کمتر را بهتر مى پذیرد.

در طی روز آب زیاد بخورید.
اگر برنامه ورزشى تازه اى شروع کرده اید، مهم ترین نیاز شما آب است. کم آبى بدن مى تواند بى اشتهایى ایجاد کند. پیش از شروع تمرین و بلافاصله بعد از آن یک لیوان آب بنوشید. به علاوه هر روز 8-6 لیوان آب بخورید.

نزد پزشک بروید.
اگر بعد از دو هفته اشتهاى خود را باز نیافتید، براى معاینه کلى پیش پزشک بروید. قبل از درمان باید مشکلات و بیماری های جسمانى شما تشخیص داده شود. شاید فقط به یک دوره درمان با آنتى بیوتیک براى از بین بردن یک عفونت خفیف نیاز داشته باشید.

سلامت خود را بیازمایید.
اگر افسرده هستید، داروهاى ضدافسردگى تجویز شده توسط پزشک اشتهاى شما را برمى گرداند. با بازگشت سلامت روانى، اشتهاى شما نیز بازمى گردد.

از متخصص کمک بگیرید.
بى اشتهایى عصبى معمولاً به درمان های خانگى جواب نمى دهد و افراد مبتلا به آن باید در بیمارستان بسترى شوند. معالجه ی آن مشکل است و نیاز به درمان شدید روان شناختى و اى دارد. ممکن است تغذیه اجبارى از طریق تزریق درون سیاهرگى یا لوله معده اى لازم شود.

منبع : مجله اینترنتی لوپر

تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 مهر 1393
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.