امروز : جمعه 31 شهریور 1396
مجله اینترنتی لوپر
منوی سایت


155 بازدید

کامپیوتر کوانتومی پرقدرت به اندازه زمین فوتبال

دسته بندی : اخبار تکنولوژی کد مطلب : 1458

کامپیوتر کوانتومی پرقدرت به اندازه زمین فوتبال

کامپیوترهای کوانتومی می توانند برخی محاسبات را به شکل نمایی سریع تر از کامپیوترهای کلاسیک انجام دهند.

گروهی بین المللی از فیزیکدانان، طرح ساخت کوانتومی عظیمی را با تکیه بر فناوری های موجود پیشنهاد کرده اند که به اندازه ی یک زمین فوتبال وسعت دارد و می تواند سخت ترین مسائلی را که ابررایانه های امروز قادر به پاسخگویی به آن ها نیستند، حل کند.

کامپیوتر کوانتومی

کامپیوتر کوانتومی چیست؟

کامپیوترهای کوانتومی می توانند با تکیه بر ویژگی های کوانتومی ذرات زیراتمی، برخی محاسبات را به شکل نمایی سریع تر از کامپیوترهای کلاسیک انجام دهند.

در کامپیوترهای رایج (کلاسیک)، محاسبات در مبنای ۲ انجام می شوند و هر واحد اطلاعات (بیت) یا در وضعیت صفر (خاموش) قرار دارد یا یک (روشن)

اما واحد اطلاعات کوانتومی که کیوبیت (qbit) نام دارد، از ویژگی های کوانتومی بهره می برد و می تواند صفر، یک یا مقداری بین آن ها را بپذیرد.

فیزیکدانان با استفاده از قوانین شگفت انگیز فیزیک کوانتومی توانسته اند روش هایی برای محاسبات فوق العاده سریع بر اساس این ویژگی ها طراحی کنند.

طرح جدید چیست؟

گروهی بین المللی از فیزیکدانان به سرپرستی «وینفرید هنزینگر» از «دانشگاه ساسکس»، طرحی برای ساخت کامپیوتر کوانتومی به روش «یون های به دام افتاده» ارائه داده اند که از فناوری های موجود بهره می برد.

هزینه ی ساخت آن دست کم ۱۲۶ میلیون دلار برآورد شده است و پس از ساخت، وسعتی به اندازه ی زمین فوتبال خواهد داشت. در این روش، یون ها درون میدانی مغناطیسی به دام خواهند افتاد و هر کدام، نقش یک کیوبیت را ایفا خواهد کرد.

قدرت پردازش آن چقدر است؟

پیشرفته ترین رایانه های امروزی هم نمی توانند عددی ۲۰۴۸ بیتی را که ۶۱۷ رقم دارد، به عوامل اولش تجزیه کنند، اما کامپیوتری کوانتومی ایدئال با بهره گیری از ۴۰۹۶ کیوبیت می تواند این مسئله را در ۱۱۰ روز حل کند.

برای کامپیوتر کوانتومی برپایه ی یون های به دام افتاده، حل این مسئله با دومیلیارد یون در ۱۱۰ روز امکان پذیر است.

منبع : همشهری آنلاین

تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 اسفند 1395
اشتراک گذاری :
مطالب پیشنهادی مرتبط
نظرات شما درباره این مطلب

اختیاری
= 4 + 5
- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهند شد.
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد.
- نظراتی که به عکس های بالا یا سایت مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد.
- نظرات خیلی کوتاه تائید نخواهد شد.