آرشیو موضوعی
جدیدترین مطالب


132355 بازدید
بهترین روش های از بین بردن موهای زائد بدن
دسته بندی : آرایش مو کد مطلب : 144

همه مردان و زنان به دلایل گوناگون و تنها به یک دلیل عمده ( پاکیزه بودن ) به دنبال راه هایی هستند تا از شر موهای زاید نقاط مختلف بدن خود خلاص شوند. تیغ ، موم ، نخ ، کرم های موبر، دستگاه های اپیلاتور ، الکتورلیز و در نهایت لیزر به شما کمک می کند تا بر این موها که رشدشان تمامی ندارد ، فایق آیید اما روش انجام آنها و اینکه کدام یک بهترین است از جمله مواردی است که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

برای از بین بردن موهای زاید می توان از دو روش موقت و دائمی استفاده کرد.

از بین بردن موهای زاید از طریق روش موقت در واقع شامل همان روش استفاده از تیغ، اپیلاسیون یا کندن موها و نیز روش موزدایی با استفاده از مواد شیمیایی است.

جهت از بین بردن موهای زاید با استفاده از تیغ تاکید بر عدم استفاده از تیغ در جهت خلاف رویش موها است، چرا که موجب ایجاد موهای زیرپوستی و بروز جوش های التهابی می شود که در نتیجه لکه هایی بر روی فرد ایجاد می شود.

استفاده از روش اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زاید نیز برای افرادی که حساسی ندارند، روش مناسبی جهت از بین بردن موهای زاید است.

از جمله روش های دائمی جهت از بین بردن موهای زاید ، الکترولیز و لیزر است که روش الکترولیز به دلیل زمان بر بودن و اذیت بسیار فرد روش چندان مناسبی نیست، اما استفاده از لیزر جهت از بین بردن موهای زاید که حدود 70 تا 80 درصد اثربخشی دارد، روش مناسبی جهت از بین بردن موهای زاید است و حدود 20 تا 30 درصد از موهای باقیمانده نازک تر شده و معمولا افراد از این روش نتایج مطلوبی کسب می کنند.

 

علت وجود موهای زاید در خانم ها :

موی زاید در تمام خانم ها یک علت اصلی و اساسی دارد: افزایش سطح هورمون های مردانه ! لابد می پرسید پس چرا بعضی خانم ها موی زاید دارند و بعضی ندارند؟ جوابش ساده است: خانم هایی که موی زاید دارند، هورمون های مردانه خونشان شان بیشتر است. حالا احتمالاً می پرسید: خب، چرا هورمون های مردانه در خون بعضی از خانم ها بیشتر است؟ این هم جوابش ساده است: افزایش هورمون های مردانه در خانم ها معمولاً در برخی ها اتفاق می افتد، مثلاً بیماری تخمدان پر از کیست یا همان PCO، تومور تخمدان و تومور غدد فوق کلیوی.

اما خانم هایی هم هستند که وقتی آزمایش خون می دهند، پزشکشان به آن ها می گوید که سطح هورمون های مردانه در خونشان طبیعی است، ولی باز هم با موی زاید دست به گریبانند. آن ها دیگر چرا؟ علتش معمولاً این است که آن ها حساسیت پوستشان نسبت به هورمون های مردانه، بیشتر از حد طبیعی است. داروهایی هم وجود دارند که منجر به پدید آمدن موهای زاید می شوند. قرص های جلوگیری از بارداری ، کورتون ها و هورمون ها جزء همین داروها هستند.

ژنتیک، مطابق معمول، بی تأثیر نیست و اغلب پزشکان، ریشه های وراثتی را هم در بروز این مشکل، مؤثر می دانند. اگر جستجو کنید، می بینید که معمولاً مادر، خواهر، عمه یا خاله بیمار هم از همین مشکل رنج می برند. البته سن خانم ها هرچه بالاتر می رود، احتمال ایجاد موهای زاید در بدنشان بیشتر می شود.


راه های مقابله با موهای زائد بدن :

برای مقابله با موهای زاید، قبل از هر کار دیگری، اگر اضافه وزن دارید حتماً وزن کم کنید. با کاهش وزن، میزان هورمون های مردانه در خونتان پایین می آید و جلوی رشد موهای زایدتان گرفته می شود. اما از این حرف ها که بگذریم، با این مهمان های ناخوانده به شیوه های دیگری هم می شود برخورد کرد: اگر پرمویی شما از نوع خفیف است و پزشکتان هم این اطمینان را به شما داده که با یک مشکل هورمونی جدی مواجه نیستید، می توانید کلاً از صرف نظر کنید؛ چراکه هیچ خطری تهدیدتان نمی کند. ولی اگر از به خطر افتادن تان ترس دارید، می توانید بروید سراغ درمان های موضعی؛ و اگر درمان های موضعی هم به کارتان نیامد، از داروها کمک بگیرید. مهم ترین داروهایی که در چنین مواردی تجویز می شوند، عبارتند از: سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون.

مهم ترین روش های درمان موضعی موهای زاید هم عبارتند از: تراشیدن مو، استفاده از موبر، چسب های سفیدکننده، بند انداختن و استفاده از موم ، الکترولیز و لیزر.


داروهای ضد هرمن های مردانه:

داروهایی وجود دارند که تأثیر هورمون های مردانه را در بدن کاهش می دهند. البته بین 3 تا 6 ماه طول می کشد تا این داروها اثر کنند. ضمن این که، این داروها در کاهش رشد موهای زاید جدیدتان هم مؤثرند. یعنی برای رفع موهای زاید قبلی تان نمی توانند کار چندانی انجام بدهند. داروی خاصی نیز وجود دارد که مشخصاً برای کم کردن رشد موهای زاید صورت، ساخته شده است. این دارو به شکل کِرِم عرضه و روی صورت و چانه مالیده می شود. این کِرِم بین 4 تا 8 هفته پس از مصرف اثر می کند، هرچند که گهگاه ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد.

دو داروی خوراکی هم داریم که هر دو جلوی تأثیر هورمون های مردانه را می گیرند:
سیپروترون استات که گهگاه با قرص های ضد بارداری دیان و به صورت توأم، تجویز می شود.
اسپیرونولاکتون که آن هم معمولاً با یک قرص ضد بارداری همراه می شود تا جلوی قاعدگی های نامنظم، که یکی از عوارض همین دارو است، گرفته شود.
به دلیل عوارض دارویی، به خانم هایی که از این دو دارو استفاده می کنند، اکیداً توصیه می شود که در حین مصرف آن ها باردار نشوند؛ چرا که در غیر این صورت، عوارض خطرناکی به جنینشان تحمیل خواهد شد.


تراشیدن مو

قدیمی ترین، ارزان ترین و بی خطرترین راه برای خلاص شدن از شر موهای زاید، همین راه است، اما دیگر انتظار نداشته باشید که بگوییم مؤثرترین شیوه هم همین شیوه است. نه، اصلاً!
تراشیدن مو تقریباً همیشه مقداری از مو را روی صورت یا بدنتان باقی می گذارد، مگر این که هر روز، دوباره و چندباره این کار را تکرار کنید، که البته این تکرار هم چندان بی خطر نیست. چون احتمال دارد تحریک پذیری پوستتان زیاد شود. اما به هر حال، اگر چنین اتفاقی برایتان افتاد، کرم هیدروکورتیزون یک درصد را فراموش نکنید. واقعاً مؤثر است. از این کرم البته باید برای مدتی کوتاه، اما به طور مرتب استفاده کرد تا خوب اثر کند.

و یک نکته دیگر درباره تراشیدن مو این که ، برخلاف نظر عامه مردم، تراشیدن مو هیچ تأثیری روی سرعت رشد مو ندارد.

و آخرین نکته هم این که، آمارها نشان می دهند اغلب خانم ها در نقاط مختلف دنیا از این روش، چندان استقبال نمی کنند؛ چرا که معمولاً استفاده مکرر از این روش، اثر روحی مطلوبی در پی ندارد.

روش های درمان موهای زاید بدن


استفاده از موبر

استفاده از موبر هم مفید است. مثلاً می توانید از کِرِم های موبر استفاده کنید. خوبی کرم های موبر این است که مو را از ریشه درمی آورند و هیچ چیزی باقی نمی گذارند. بدی شان هم این است که پوست را تحریک می کنند.

برای این که مطمئن شوید پوستتان به این کرم ها حساس است یا نه، می توانید کمی از آن را به قسمت داخلی مچ دستتان بمالید. بعدش، یک روز صبر کنید و نتیجه اش را ببینید. اگر واکنش شدیدی در مچ دستتان مشاهده نکردید، می توانید با خیال آسوده از آن کرم استفاده کنید.


چسب سفیدکننده

چسب سفیدکننده را به پوستتان بچسبانید و بگذارید 10 دقیقه در محل باقی بماند. سپس آن را در جهتی که روی بسته نشان داده شده، از پوستتان جدا کنید. البته این نوع چسب ها هم ممکن است پوست شما را تحریک کنند.


بند انداختن و استفاده از موم

این دو روش هم البته پوست را تحریک می کنند. ضمن این که باعث می شوند سرعت رشد مو بیشتر شود چراکه بند انداختن و استفاده از موم، هر دو موجب افزایش جریان خون فولیکول های مو می شوند. خلاصه این که، این دو روش به دلیل این که منجر به واکنش حساسیتی شدید و افزایش سرعت رشد مو می شوند، چندان توصیه نمی شوند.

موهای زائد - بند انداختن


الکترولیز

این روش، گران تمام می شود و وقت گیر است. اگرچه به نظر می رسد الکترولیز، تنها روش رفع موهای زاید به طور دایم است ولی فقط 15 تا 50 درصد، احتمال اثربخشی در هر جلسه درمان وجود دارد. ضمن این که هر از گاهی هم منجر به عوارض ناخوشایندی نظیر زخم های زشت و مقاوم به درمان می شود. البته در بسیاری از مواقع با الکترولیز، می شود برای همیشه از شر موهای زاید خلاص شد.

در این روش، از طریق یک سوزن، جریان برق مختصری به فولیکول مو وارد می شود. اگر شما قصد انجام این کار را دارید، قبل از هر چیز مطمئن شوید که تکنسین مربوطه از تجربه و مهارت کافی برخوردار است یا نه؛ بعدش هم پرس وجو کنید و ببینید که اصلاً مجوز لازم را در اختیار دارد یا ندارد.

دستگاه های الکترولیز خانگی و موچین های الکترونیکی کارایی چندانی ندارند و زیاد توصیه نمی شوند. این هم یادتان باشد که انجام الکترولیز در سالن های آرایشی، هیچ وقت مورد تأیید کارشناسان بهداشت و درمان نبوده و نیست. آن ها معتقدند که روش های الکترولیز و لیزر، به دلیل تخصصی بودنشان، حتماً باید از سوی پزشکان مجرب یا لااقل افرادی با مدرک پیراپزشکی که دوره های مربوطه را گذرانده باشند، صورت بگیرد.

الکترولیز موهای زاید

لیزر

در این روش با استفاده از لیزر، فولیکول موهای زاید کاملاً تخریب می شود و امکان رشد موهای زاید در آن ناحیه خاص از بین می رود. این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می شود.نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع، آمیز و دایمی است.

مشکل اصلی لیزر این است که هزینه زیادی به بیمار تحمیل می کند و فقط پزشکان مجوزدار قادر به انجام آن هستند. از جمله عوارض جانبی این روش هم باید به قرمزی پوست و همچنین تیرگی، براق شدن و حتی زخم شدن پوست اشاره کرد.لیزر، آخرین و جدیدترین راه برای درمان موهای زاید است؛ ولی در هر حال، باید انتظار شما از این روش درمانی هم معقول و واقع گرایانه باشد. اثربخشی لیزر در خانم های 11 تا 72 ساله به اثبات رسیده است.

لیزر درمانی

بعد از لیزر، برخی موها فوراً می افتند ولی اغلب موها در عرض 2 هفته از بین می روند. در حال حاضر، هیچ روش قاطعی برای درمان کامل و دایمی موهای زاید وجود ندارد ولی در بین روش های موجود، لیزر از همه مؤثرتر و دایمی تر است. البته این حرف به آن مفهوم نیست که همه موهای زاید در اثر لیزر به صورت دایمی از بدن می روند. به هر حال، حتی اگر پس از لیزر هم موها مجدداً رشد کنند، اولاً به تعداد کم رشد می کنند و بیرون می آیند. ثانیاً، در اکثر موارد، این موها کرکی و نرم هستند. سال ها است که از لیزر برای رفع موهای زاید استفاده می شود و این کار مورد تأیید سازمان و داروی آمریکا (FDA) هم قرار گرفته است. متخصصان پوست می گویند هر چقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زایدش تیره تر باشند، احتمال اثر بخشی لیزر بیشتر می شود.
تاریخ انتشار : شنبه 24 فروردین 1392

نظرات کاربران
شنبه 13 دی 1393
comments  mina

سلام من بعد از موم سرد از روغن مورچه استفاده میکنم میخوام بدونم تاثیری داره؟ یا الکی دارم پول هزینه میکنم؟

چهارشنبه 5 آذر 1393
comments  بهار

من روغن مورچه رو استفاده نکردم ایا واقعا روغن مورچه اثر داره

جمعه 23 آبان 1393
comments 

فقط از روش لیزر استفاده کنید درسته هزینه برداره ولی ارزششو داره من خودم امتحانش کردم به شماها هم توصیه میکم

یکشنبه 18 آبان 1393
comments  مینی

سلام لطف کنید روش استفاده از روغن مورچه و روغن زیتون رو بگید

یکشنبه 13 مهر 1393
comments  فریده

موبر - تیغ - لیزر - و ... همش دروغه

دوشنبه 31 شهریور 1393
comments  pco

دختر 25 ساله هستم به خاطر بیماری تنبلی تخمدان موهای زائد و ضخیم بدنم روز بروز بیشتر میشه ،هر روز افسرده تر و نگران تر و بی اعتماد به نفس تر از دیروز میشم. گاهی به این که هیچ وقت ازدواج نکنم فکر می کنم... حدود یک ساله از موم استفاده می کنم اما موها کم نشد و به علت زیرپوستی شدن موها پاهام لکه شده و مثل پوست مرغ دون دون شده. دیگه کلافه شدم از این وضع ،توان مالی هم برای درمان با لیزر ندارم... خواهش می کنم یه راهی بگید از این وضع راحت بشم:(

شنبه 15 شهریور 1393
comments  simin

salam va khaste nabashid man sange pa kharidam va aroom chand bar keshidam roo ye poostam vali aslan moohaye pamo nakand ????? aval bayad moohaye pamo begiram bad estefade konam ?

جمعه 7 شهریور 1393
comments  Abolfazl

فقط و فقط از داروی حموم استفاده کنید مخصوصا ورزشکارا چون موها دیر در میاد و این خودش باعث میشه انرژی بدن صرف ماهیچه بشه من ک از گردن تا ناخون پا دارو میزنم نگران بوشم نباشید با ی اسپری خوش بو کننده رفع میشه امتحان کنید

دوشنبه 3 شهریور 1393
comments  یگانه

روش های خوبیه ولی فک نکنم نتیجه بده . یعنی سنگ پا نتیجه میده ؟

جمعه 24 مرداد 1393
comments  ☺mohammad☺

سلام ب همه دوستان. من بدنم مو زیاد نداره همشون نازکن و اصلا معلومی نیستن. ولی من برای موهای زائد از پودر بهداشتی استفاده میکنم (نوره) خیلی بهتره، از نظر من هم ارزونه هم ساده و خوب. تنها بدی ک داره ی بوی خاصی میده و هم این ک 7 دقیقه منتظر میمونی حوصله ادم سر میره و خسته کننده. بچه ها زیاد حساس نباشین. حساس ک بشین بدتره. این هم بدونین ک روش های شیمیایی همیشه مضرر بوده و هست. موفق باشین.

سه شنبه 21 مرداد 1393
comments  زهرا

ايا از بين بردن مو هاى زايد به روش ليزر درد نيز دارد

جمعه 17 مرداد 1393
comments  فاطمه

دستگاه های اپیلیدی پوستو به مرور زمان تیره میکنه؟؟؟؟

شنبه 11 مرداد 1393
comments 

زیادی حمام کردن باعث رشد موها میشود آگه توجه کرده باشید افرادی که کمتر حمام میروند بدنشان مو ندارد فقط سر را هر روز بشویید

یکشنبه 5 مرداد 1393
comments  رامین

من روغن مورچه اصل روجا استفاده کردم الان یه دونه مو ندارم ولی من نمی خواستم انقدر بی مو بشم

شنبه 4 مرداد 1393
comments  میلاد

سلام واقعأ سنگ پا جواب میده من انجام دادم شما هم امتحان کنید؛

چهارشنبه 1 مرداد 1393
comments  هانیه

بهترین روش اینه که اول موها رو از ریشه در بیارین بعد فورا یکم تریاک تو اب حل کنین روی بدن بمالید اول موها نازک درمیان کم کم از بین میرن

چهارشنبه 25 تیر 1393
comments  نا شناس

روغن مورچه بهترين راه براي از بين بردن مو هاي زايد امتحان كنيد به امتحانش مي ارزه

یکشنبه 15 تیر 1393
comments  زری

خیلی عالی بودید از نظر همگی استفاده کردم بنظرمن تیغ وابیلیدی اصلا خوب نیس لطفا روش سنگ پارو بیشتر توضیح بدین مرسی

سه شنبه 10 تیر 1393
comments  احمد

خانوما دیدید گردوی تازه یه پوست سبز...با همون از شر موی زاید خلاص بشید..دیگه توضیح اضافه نمیدم

یکشنبه 1 تیر 1393
comments  پری

راجع به سنگ پا توضیح دهید که از شرش راحت بشم

شنبه 31 خرداد 1393
comments  ناشناس

سلام من گرذنم مو دراورده اعتماد ب نفسمو گرفته چیکار کنم

شنبه 31 خرداد 1393
comments  لولا

فکر کنم روغن مورچه اثر داشته باشه

چهارشنبه 14 خرداد 1393
comments  ایدا

عااااااااالی بود من این روش ها رو امتحان کردم ولی روغن زیتون از همش بهتر بود

دوشنبه 5 خرداد 1393
comments  123

band andakhtan tasire pishtari dare

یکشنبه 4 خرداد 1393
comments  زهرا

عالی بود ممنون فقط اگه میشه در باره ی سنگ پا بیشتر توضیح بدید...

چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393
comments  علی

بچه ها یه راه خوب بهتون معرفی میکنم حتما جواب میگیرید .فقط بگم برای مطمئن شدن باید روی یک نقطه ی کوچیک از بدنتون اول امتحان کنید و بعد اگه جواب داد روی قسمت های دیگم کار کنید. اول کاری که باید بکنید اینه که برید بیرون یه بسته پودر رفع مو و یه شامپو بدن بخرید. بعدش پودر رو با آب گرم ترکیب کنید تا بشکل خمیر دربیاد و روی پوستتون بمالید.(به مقدار زیاد استفاده کنید) بعد 7 تا ده دیقه(بیشتر نشه) با آب گرم پوستتون رو تمیز کنید و موها رو از بین ببرید. حالا سریعا شامپو بدن رو به اون نقطه بمالید و سنگ پا رو از پایین به بالا روی اون سطح پوستتون به آرومی بکشید. چندبار این کار رو انجام بدید.حالا دوباره پوستتون رو بشورید. فرداش دوباره برید حموم و شامپو بدن و سنگ پا رو روی اون قسمت از پوست بمالید. خب حالا میبینید که موهای اون قسمت در نمیاد دیگه. برای نتیجه ی بهتر باید هر وقت رفتید حموم این کار رو اجام بدید. اگه دیدید مو دراومد دوباره پودر بخرید و این کار رو تکرار کنید. امیدوارم نتیجه بگیرید. ارزون و بی دردسر. فقط یه نکته رو بگم این پودرها بوی خیلی بدی تولید میکنند. وقتی کسی خونه نیست این کارو بکنید. من این روش رو امتحان کردم و فعلا نتیجه بخش بوده . امتحانش ضرر نداره

دوشنبه 26 اسفند 1392
comments  فاطمه

یک روش موثربرای ازبین بردن موهای زاعد اراعه دهید.

جمعه 16 اسفند 1392
comments  مری

جرا لیزر بدرد نمیخوره؟؟؟؟؟؟؟

پنجشنبه 15 اسفند 1392
comments  sandra

سلام میخام بدونم بهترین روش برای اصلاح موی زاید تمامی قسمت بدن چیه که از شرش خلاص شم در ضمن وقتی ابیلاسیون میکنم ریشه موی سیاه از بین نمیره به صورت دونه های سیاه میمونه

شنبه 10 اسفند 1392
comments  لیلا

استفاده از سنگ پا ، خلل و فرجی که بر روی سنگ پا وجود دارد میتواند برای از بین بردن و تخریب فولیکولهای مو مورد استفاده قرار گیرد. بعد از اینکه سطح مورد نظر را با صابون یا سایر نرم کننده ها پوشاندید، به آرامی و بدون فشار خیلی زیاد سنگ پا را بر روی پوست ناحیه بکشید. توجه کنید که عدم استفاده از نرم کننده ( مثل صابون ) و یا فشار خیلی زیاد میتواند باعث پوسته دادن پوست بدن و همچنین ظاهر شدن جوش و لکه های قرمز در سطح پوست شود. استفاده منظم از سنگ پا در زمان استحمام میتواند به مرور زمان حجم موهای زائد را کم و حتی به کلی از بین ببرد.

123
نام :
ایمیل : اختیاری
نظر :

- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهد شد .
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد .
- نظراتی که به مطلب بالا مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد .
- از ارسال نظرات تکراری خوداری فرمائید .

جدیدترین مطالب
پربازدید ترین مطالب