آرشیو موضوعی
جدیدترین مطالب


160061 بازدید
بهترین روش های از بین بردن موهای زائد بدن
دسته بندی : آرایش مو کد مطلب : 144

همه مردان و زنان به دلایل گوناگون و تنها به یک دلیل عمده ( پاکیزه بودن ) به دنبال راه هایی هستند تا از شر موهای زاید نقاط مختلف بدن خود خلاص شوند. تیغ ، موم ، نخ ، کرم های موبر، دستگاه های اپیلاتور ، الکتورلیز و در نهایت لیزر به شما کمک می کند تا بر این موها که رشدشان تمامی ندارد ، فایق آیید اما روش انجام آنها و اینکه کدام یک بهترین است از جمله مواردی است که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

برای از بین بردن موهای زاید می توان از دو روش موقت و دائمی استفاده کرد.

از بین بردن موهای زاید از طریق روش موقت در واقع شامل همان روش استفاده از تیغ، اپیلاسیون یا کندن موها و نیز روش موزدایی با استفاده از مواد شیمیایی است.

جهت از بین بردن موهای زاید با استفاده از تیغ تاکید بر عدم استفاده از تیغ در جهت خلاف رویش موها است، چرا که موجب ایجاد موهای زیرپوستی و بروز جوش های التهابی می شود که در نتیجه لکه هایی بر روی فرد ایجاد می شود.

استفاده از روش اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زاید نیز برای افرادی که حساسی ندارند، روش مناسبی جهت از بین بردن موهای زاید است.

از جمله روش های دائمی جهت از بین بردن موهای زاید ، الکترولیز و لیزر است که روش الکترولیز به دلیل زمان بر بودن و اذیت بسیار فرد روش چندان مناسبی نیست، اما استفاده از لیزر جهت از بین بردن موهای زاید که حدود 70 تا 80 درصد اثربخشی دارد، روش مناسبی جهت از بین بردن موهای زاید است و حدود 20 تا 30 درصد از موهای باقیمانده نازک تر شده و معمولا افراد از این روش نتایج مطلوبی کسب می کنند.

 

علت وجود موهای زاید در خانم ها :

موی زاید در تمام خانم ها یک علت اصلی و اساسی دارد: افزایش سطح هورمون های مردانه ! لابد می پرسید پس چرا بعضی خانم ها موی زاید دارند و بعضی ندارند؟ جوابش ساده است: خانم هایی که موی زاید دارند، هورمون های مردانه خونشان شان بیشتر است. حالا احتمالاً می پرسید: خب، چرا هورمون های مردانه در خون بعضی از خانم ها بیشتر است؟ این هم جوابش ساده است: افزایش هورمون های مردانه در خانم ها معمولاً در برخی ها اتفاق می افتد، مثلاً بیماری تخمدان پر از کیست یا همان PCO، تومور تخمدان و تومور غدد فوق کلیوی.

اما خانم هایی هم هستند که وقتی آزمایش خون می دهند، پزشکشان به آن ها می گوید که سطح هورمون های مردانه در خونشان طبیعی است، ولی باز هم با موی زاید دست به گریبانند. آن ها دیگر چرا؟ علتش معمولاً این است که آن ها حساسیت پوستشان نسبت به هورمون های مردانه، بیشتر از حد طبیعی است. داروهایی هم وجود دارند که منجر به پدید آمدن موهای زاید می شوند. قرص های جلوگیری از بارداری ، کورتون ها و هورمون ها جزء همین داروها هستند.

ژنتیک، مطابق معمول، بی تأثیر نیست و اغلب پزشکان، ریشه های وراثتی را هم در بروز این مشکل، مؤثر می دانند. اگر جستجو کنید، می بینید که معمولاً مادر، خواهر، عمه یا خاله بیمار هم از همین مشکل رنج می برند. البته سن خانم ها هرچه بالاتر می رود، احتمال ایجاد موهای زاید در بدنشان بیشتر می شود.


راه های مقابله با موهای زائد بدن :

برای مقابله با موهای زاید، قبل از هر کار دیگری، اگر اضافه وزن دارید حتماً وزن کم کنید. با کاهش وزن، میزان هورمون های مردانه در خونتان پایین می آید و جلوی رشد موهای زایدتان گرفته می شود. اما از این حرف ها که بگذریم، با این مهمان های ناخوانده به شیوه های دیگری هم می شود برخورد کرد: اگر پرمویی شما از نوع خفیف است و پزشکتان هم این اطمینان را به شما داده که با یک مشکل هورمونی جدی مواجه نیستید، می توانید کلاً از صرف نظر کنید؛ چراکه هیچ خطری تهدیدتان نمی کند. ولی اگر از به خطر افتادن تان ترس دارید، می توانید بروید سراغ درمان های موضعی؛ و اگر درمان های موضعی هم به کارتان نیامد، از داروها کمک بگیرید. مهم ترین داروهایی که در چنین مواردی تجویز می شوند، عبارتند از: سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون.

مهم ترین روش های درمان موضعی موهای زاید هم عبارتند از: تراشیدن مو، استفاده از موبر، چسب های سفیدکننده، بند انداختن و استفاده از موم ، الکترولیز و لیزر.


داروهای ضد هرمن های مردانه:

داروهایی وجود دارند که تأثیر هورمون های مردانه را در بدن کاهش می دهند. البته بین 3 تا 6 ماه طول می کشد تا این داروها اثر کنند. ضمن این که، این داروها در کاهش رشد موهای زاید جدیدتان هم مؤثرند. یعنی برای رفع موهای زاید قبلی تان نمی توانند کار چندانی انجام بدهند. داروی خاصی نیز وجود دارد که مشخصاً برای کم کردن رشد موهای زاید صورت، ساخته شده است. این دارو به شکل کِرِم عرضه و روی صورت و چانه مالیده می شود. این کِرِم بین 4 تا 8 هفته پس از مصرف اثر می کند، هرچند که گهگاه ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد.

دو داروی خوراکی هم داریم که هر دو جلوی تأثیر هورمون های مردانه را می گیرند:
سیپروترون استات که گهگاه با قرص های ضد بارداری دیان و به صورت توأم، تجویز می شود.
اسپیرونولاکتون که آن هم معمولاً با یک قرص ضد بارداری همراه می شود تا جلوی قاعدگی های نامنظم، که یکی از عوارض همین دارو است، گرفته شود.
به دلیل عوارض دارویی، به خانم هایی که از این دو دارو استفاده می کنند، اکیداً توصیه می شود که در حین مصرف آن ها باردار نشوند؛ چرا که در غیر این صورت، عوارض خطرناکی به جنینشان تحمیل خواهد شد.


تراشیدن مو

قدیمی ترین، ارزان ترین و بی خطرترین راه برای خلاص شدن از شر موهای زاید، همین راه است، اما دیگر انتظار نداشته باشید که بگوییم مؤثرترین شیوه هم همین شیوه است. نه، اصلاً!
تراشیدن مو تقریباً همیشه مقداری از مو را روی صورت یا بدنتان باقی می گذارد، مگر این که هر روز، دوباره و چندباره این کار را تکرار کنید، که البته این تکرار هم چندان بی خطر نیست. چون احتمال دارد تحریک پذیری پوستتان زیاد شود. اما به هر حال، اگر چنین اتفاقی برایتان افتاد، کرم هیدروکورتیزون یک درصد را فراموش نکنید. واقعاً مؤثر است. از این کرم البته باید برای مدتی کوتاه، اما به طور مرتب استفاده کرد تا خوب اثر کند.

و یک نکته دیگر درباره تراشیدن مو این که ، برخلاف نظر عامه مردم، تراشیدن مو هیچ تأثیری روی سرعت رشد مو ندارد.

و آخرین نکته هم این که، آمارها نشان می دهند اغلب خانم ها در نقاط مختلف دنیا از این روش، چندان استقبال نمی کنند؛ چرا که معمولاً استفاده مکرر از این روش، اثر روحی مطلوبی در پی ندارد.

روش های درمان موهای زاید بدن


استفاده از موبر

استفاده از موبر هم مفید است. مثلاً می توانید از کِرِم های موبر استفاده کنید. خوبی کرم های موبر این است که مو را از ریشه درمی آورند و هیچ چیزی باقی نمی گذارند. بدی شان هم این است که پوست را تحریک می کنند.

برای این که مطمئن شوید پوستتان به این کرم ها حساس است یا نه، می توانید کمی از آن را به قسمت داخلی مچ دستتان بمالید. بعدش، یک روز صبر کنید و نتیجه اش را ببینید. اگر واکنش شدیدی در مچ دستتان مشاهده نکردید، می توانید با خیال آسوده از آن کرم استفاده کنید.


چسب سفیدکننده

چسب سفیدکننده را به پوستتان بچسبانید و بگذارید 10 دقیقه در محل باقی بماند. سپس آن را در جهتی که روی بسته نشان داده شده، از پوستتان جدا کنید. البته این نوع چسب ها هم ممکن است پوست شما را تحریک کنند.


بند انداختن و استفاده از موم

این دو روش هم البته پوست را تحریک می کنند. ضمن این که باعث می شوند سرعت رشد مو بیشتر شود چراکه بند انداختن و استفاده از موم، هر دو موجب افزایش جریان خون فولیکول های مو می شوند. خلاصه این که، این دو روش به دلیل این که منجر به واکنش حساسیتی شدید و افزایش سرعت رشد مو می شوند، چندان توصیه نمی شوند.

موهای زائد - بند انداختن


الکترولیز

این روش، گران تمام می شود و وقت گیر است. اگرچه به نظر می رسد الکترولیز، تنها روش رفع موهای زاید به طور دایم است ولی فقط 15 تا 50 درصد، احتمال اثربخشی در هر جلسه درمان وجود دارد. ضمن این که هر از گاهی هم منجر به عوارض ناخوشایندی نظیر زخم های زشت و مقاوم به درمان می شود. البته در بسیاری از مواقع با الکترولیز، می شود برای همیشه از شر موهای زاید خلاص شد.

در این روش، از طریق یک سوزن، جریان برق مختصری به فولیکول مو وارد می شود. اگر شما قصد انجام این کار را دارید، قبل از هر چیز مطمئن شوید که تکنسین مربوطه از تجربه و مهارت کافی برخوردار است یا نه؛ بعدش هم پرس وجو کنید و ببینید که اصلاً مجوز لازم را در اختیار دارد یا ندارد.

دستگاه های الکترولیز خانگی و موچین های الکترونیکی کارایی چندانی ندارند و زیاد توصیه نمی شوند. این هم یادتان باشد که انجام الکترولیز در سالن های آرایشی، هیچ وقت مورد تأیید کارشناسان بهداشت و درمان نبوده و نیست. آن ها معتقدند که روش های الکترولیز و لیزر، به دلیل تخصصی بودنشان، حتماً باید از سوی پزشکان مجرب یا لااقل افرادی با مدرک پیراپزشکی که دوره های مربوطه را گذرانده باشند، صورت بگیرد.

الکترولیز موهای زاید

لیزر

در این روش با استفاده از لیزر، فولیکول موهای زاید کاملاً تخریب می شود و امکان رشد موهای زاید در آن ناحیه خاص از بین می رود. این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می شود.نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع، آمیز و دایمی است.

مشکل اصلی لیزر این است که هزینه زیادی به بیمار تحمیل می کند و فقط پزشکان مجوزدار قادر به انجام آن هستند. از جمله عوارض جانبی این روش هم باید به قرمزی پوست و همچنین تیرگی، براق شدن و حتی زخم شدن پوست اشاره کرد.لیزر، آخرین و جدیدترین راه برای درمان موهای زاید است؛ ولی در هر حال، باید انتظار شما از این روش درمانی هم معقول و واقع گرایانه باشد. اثربخشی لیزر در خانم های 11 تا 72 ساله به اثبات رسیده است.

لیزر درمانی

بعد از لیزر، برخی موها فوراً می افتند ولی اغلب موها در عرض 2 هفته از بین می روند. در حال حاضر، هیچ روش قاطعی برای درمان کامل و دایمی موهای زاید وجود ندارد ولی در بین روش های موجود، لیزر از همه مؤثرتر و دایمی تر است. البته این حرف به آن مفهوم نیست که همه موهای زاید در اثر لیزر به صورت دایمی از بدن می روند. به هر حال، حتی اگر پس از لیزر هم موها مجدداً رشد کنند، اولاً به تعداد کم رشد می کنند و بیرون می آیند. ثانیاً، در اکثر موارد، این موها کرکی و نرم هستند. سال ها است که از لیزر برای رفع موهای زاید استفاده می شود و این کار مورد تأیید سازمان و داروی آمریکا (FDA) هم قرار گرفته است. متخصصان پوست می گویند هر چقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زایدش تیره تر باشند، احتمال اثر بخشی لیزر بیشتر می شود.
تاریخ انتشار : شنبه 24 فروردین 1392

نظرات کاربران
سه شنبه 11 اسفند 1394
comments  نجما

سلام خانومی اصلا هم خنده نداره حتما درگیرش نیستی و نمی دونی اینم مثل ی خوره و بیماریه که هم فکر رو درگیر می کنه هم وقت رو و هم جسم رو .من خودم کم مو هستم ولی درک می کنم بعضی خانوما چی میگن و واسه به دست اوردن چیزی که واسه همیشه ادمو راحت کنه از شرش دارم تلاش می کنم امیدوارم نتیجه بده و همه رو غافلگیر کنه اخه ما طب سنتیمون خیلی پیشرفت کرده

یکشنبه 5 مهر 1394
comments  sahel

سلام خسته نباشین من موهای بدنمو با تیغ زدم چندسالی میشه الان زیر بغلم تیره شده چیکار کنم؟

شنبه 24 مرداد 1394
comments 

سلام من امروز کلی خندیدم واقعا خیلی بیکارید که این همه درگیر مو هستید

پاسخ : بیکار تر از اینا شمایید که این مطالب رو می خونید !شنبه 17 مرداد 1394
comments  مریم

کساییکه مشکل هورمونی دارن سه ماه یک روز درمیان عرق رازیانه بخورن موها کم میشه

سه شنبه 2 تیر 1394
comments  محمد

سلام من از لیزر استفاده کردم هم خیلی درد داره و هم تا 3-4 روز بعد از لیزر سوزش داره در ضمن واسه پوست تیره اصلا جواب نمیده

پنجشنبه 21 خرداد 1394
comments  hrt

با سلام من دختره 23 ساله هستم مو های بدنه من خیلی زیاده هر دکتری رفتم بهم . حتی واسه ی داشتن موهای بدنم کلی خاستگار رد کردم و الان دچاره افسردگی شدم خواهش می کنم کمکم کنیدددددد کممممممممک کمککککک

دوشنبه 4 خرداد 1394
comments  مری

من از اپلیدی استفاده میكنم, خوبه, تا دو ماه از شر موها راحت میشم

دوشنبه 14 اردیبهشت 1394
comments  سحر

به نظر من بستگی به پوست آدم داره هر چی استفاده کنیم خیلیا از تیغ استفاده میکنن پوستشون هر روز قشنگ تر ميشه

جمعه 21 فروردین 1394
comments  هستی

پودر های بهداشتی مارک مطرح کاملا بی بو بدون نگرانی میتونی مصرفش کنی.

پنجشنبه 6 فروردین 1394
comments  سحر

بچه ها شما گفتین ک از پدرابی از بین بردن مو استغاده کنین ولی اینم بدونین اون نقطه ای ک استفاده می کنین باید بدون رطوبت باشه چون ی حالت عرق سوز ایجاد میکنه...

دوشنبه 3 فروردین 1394
comments  مهران

راحت ترین راه استفاده از واجبی

چهارشنبه 27 اسفند 1393
comments  هادی

با سلام. من امروز اومدم تا خوش حالتون کنم فقط و فقط استفاده از کرم موبر near می تواند نجاتتون بده ولی متاسفانه من استفاده کردم پوستم به این کرم حساسیت داشت و جوش قرمز میزد البته خیلی کم ولی حساسیت داشت . من دنباله راه دیگه هستم کمک کنید. باتشکر

شنبه 13 دی 1393
comments  mina

سلام من بعد از موم سرد از روغن مورچه استفاده میکنم میخوام بدونم تاثیری داره؟ یا الکی دارم پول هزینه میکنم؟

چهارشنبه 5 آذر 1393
comments  بهار

من روغن مورچه رو استفاده نکردم ایا واقعا روغن مورچه اثر داره

جمعه 23 آبان 1393
comments 

فقط از روش لیزر استفاده کنید درسته هزینه برداره ولی ارزششو داره من خودم امتحانش کردم به شماها هم توصیه میکم

یکشنبه 18 آبان 1393
comments  مینی

سلام لطف کنید روش استفاده از روغن مورچه و روغن زیتون رو بگید

یکشنبه 13 مهر 1393
comments  فریده

موبر - تیغ - لیزر - و ... همش دروغه

دوشنبه 31 شهریور 1393
comments  pco

دختر 25 ساله هستم به خاطر بیماری تنبلی تخمدان موهای زائد و ضخیم بدنم روز بروز بیشتر میشه ،هر روز افسرده تر و نگران تر و بی اعتماد به نفس تر از دیروز میشم. گاهی به این که هیچ وقت ازدواج نکنم فکر می کنم... حدود یک ساله از موم استفاده می کنم اما موها کم نشد و به علت زیرپوستی شدن موها پاهام لکه شده و مثل پوست مرغ دون دون شده. دیگه کلافه شدم از این وضع ،توان مالی هم برای درمان با لیزر ندارم... خواهش می کنم یه راهی بگید از این وضع راحت بشم:(

شنبه 15 شهریور 1393
comments  simin

salam va khaste nabashid man sange pa kharidam va aroom chand bar keshidam roo ye poostam vali aslan moohaye pamo nakand ????? aval bayad moohaye pamo begiram bad estefade konam ?

جمعه 7 شهریور 1393
comments  Abolfazl

فقط و فقط از داروی حموم استفاده کنید مخصوصا ورزشکارا چون موها دیر در میاد و این خودش باعث میشه انرژی بدن صرف ماهیچه بشه من ک از گردن تا ناخون پا دارو میزنم نگران بوشم نباشید با ی اسپری خوش بو کننده رفع میشه امتحان کنید

دوشنبه 3 شهریور 1393
comments  یگانه

روش های خوبیه ولی فک نکنم نتیجه بده . یعنی سنگ پا نتیجه میده ؟

جمعه 24 مرداد 1393
comments  ☺mohammad☺

سلام ب همه دوستان. من بدنم مو زیاد نداره همشون نازکن و اصلا معلومی نیستن. ولی من برای موهای زائد از پودر بهداشتی استفاده میکنم (نوره) خیلی بهتره، از نظر من هم ارزونه هم ساده و خوب. تنها بدی ک داره ی بوی خاصی میده و هم این ک 7 دقیقه منتظر میمونی حوصله ادم سر میره و خسته کننده. بچه ها زیاد حساس نباشین. حساس ک بشین بدتره. این هم بدونین ک روش های شیمیایی همیشه مضرر بوده و هست. موفق باشین.

سه شنبه 21 مرداد 1393
comments  زهرا

ايا از بين بردن مو هاى زايد به روش ليزر درد نيز دارد

جمعه 17 مرداد 1393
comments  فاطمه

دستگاه های اپیلیدی پوستو به مرور زمان تیره میکنه؟؟؟؟

شنبه 11 مرداد 1393
comments 

زیادی حمام کردن باعث رشد موها میشود آگه توجه کرده باشید افرادی که کمتر حمام میروند بدنشان مو ندارد فقط سر را هر روز بشویید

یکشنبه 5 مرداد 1393
comments  رامین

من روغن مورچه اصل روجا استفاده کردم الان یه دونه مو ندارم ولی من نمی خواستم انقدر بی مو بشم

شنبه 4 مرداد 1393
comments  میلاد

سلام واقعأ سنگ پا جواب میده من انجام دادم شما هم امتحان کنید؛

چهارشنبه 1 مرداد 1393
comments  هانیه

بهترین روش اینه که اول موها رو از ریشه در بیارین بعد فورا یکم تریاک تو اب حل کنین روی بدن بمالید اول موها نازک درمیان کم کم از بین میرن

چهارشنبه 25 تیر 1393
comments  نا شناس

روغن مورچه بهترين راه براي از بين بردن مو هاي زايد امتحان كنيد به امتحانش مي ارزه

یکشنبه 15 تیر 1393
comments  زری

خیلی عالی بودید از نظر همگی استفاده کردم بنظرمن تیغ وابیلیدی اصلا خوب نیس لطفا روش سنگ پارو بیشتر توضیح بدین مرسی

123
نام :
ایمیل : اختیاری
نظر :

- نظرات پس از تائید نمایش داده خواهد شد .
- نظراتی که در آنها به شخص خاصی توهین شده باشد ، تائید نخواهد شد .
- نظراتی که به مطلب بالا مرتبط نباشد ، تائید نخواهد شد .
- از ارسال نظرات تکراری خوداری فرمائید .

جدیدترین مطالب
پربازدید ترین مطالب